Sikorski spotkał się w czwartek także z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Odwiedził też personel ambasady RP i schron obrony cywilnej.

Wspólne członkostwo w NATO

Na konferencji po spotkaniu z Valtonen Sikorski przypomniał, że Polska we wtorek świętowała 25-lecie obecności w NATO i zauważył, że Finlandia w kwietniu będzie obchodzić pierwszą rocznicę przystąpienia do Sojuszu.

Reklama

Szef polskiego MSZ podkreślał, że Polskę i Finlandię łączy wspólna historia, która powoduje, że oba kraje mają podobne spojrzenie na bezpieczeństwo oraz kwestie praworządności i samostanowienia.

Bezpieczeństwo granic i akcesja Ukrainy do UE

Sikorski zaznaczył, że Polska i Finlandia mierzą się z podobnymi wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony granic.

Zapewnił, że oba kraje popierają aspiracje europejskie Ukrainy. „Finlandia nie chce być rosyjską kolonią, podobnie jak Polska nie chce nią być, a Ukraina ma też prawo nie być kolonią rosyjską. Trzeba zrobić wszystko, by zapobiec takiej kolonizacji” – oświadczył.

Mówiąc o problemach związanych z ochroną granic, Sikorski podkreślił, że Polska musi jednocześnie chronić granicę strefy Schengen przed presją migracyjną wywołaną m.in. przez reżim białoruski, a z drugiej – humanitarnie podchodzić do osób, które próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę.

Z kolei szefowa fińskiego MSZ poinformowała, że podczas rozmów poruszono temat współpracy obu krajów, w tym wymiany handlowej. Jak przekazała Valtonen, z Sikorskim wymienili się „koncepcjami radzenia sobie z problemem, jakim jest instrumentalizacja ludzi na granicach".

Minister podkreślała, że nie jest to problem tylko fiński, ale całej UE. Stwierdziła, że potrzebne jest przygotowanie wspólnej, jednoznacznej odpowiedzi, by lepiej przeciwdziałać tego typu zagrożeniom w przyszłości.

Zgoda na eksport Rosomaków

Jak dodał, Polska i Finlandia są bliskimi partnerami w zakresie obrony, a jako przykład tej współpracy podał fińsko-polski kołowy transporter opancerzony, znany w Finlandii jako Patria, a w Polsce jako Rosomak.

Później szef polskiego MSZ był też pytany przez dziennikarzy, czy podczas wizyty zostaną podjęte jakieś decyzje dotyczące kontraktów czy umów na sprzedaż Rosomaków.

Sikorski odpowiedział, że jeszcze jako szef MON w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza podjął decyzję o przetestowaniu Rosomaków na polskim poligonie, by sprawdzić, „czy się nadaje”. „Nadał się, spisał się w Afganistanie i dzięki temu mamy dzisiaj polsko-fiński sukces eksportowy” – pokreślił.

Zaznaczył, że ze względu na tajemnicę handlową nie może mówić o szczegółach. „Ale rozmawialiśmy o zgodzie fińskiego rządu na nasz eksport Rosomaków na kolejne rynki” – przekazał.

Powszechna obrona cywilna

Szef MSZ był też pytany o kwestię obrony cywilnej w kontekście przykładu Finlandii, która dysponuje tak dużą liczbą schronów, że są one w stanie „obsłużyć” blisko 90 proc. fińskiej ludności.

„Studiujemy fińskie doświadczenia. Wkrótce zaproponujemy naszą polską ustawę o ochronie cywilnej i między innymi dlatego zwiedzam dziś olbrzymi schron, który istnieje tutaj w Helsinkach” – powiedział Sikorski.

Z Helsinek Wiktoria Nicałek