Rynek nieruchomości, który stanowi ponad 20 proc. chińskiej gospodarki, okazał się głównym hamulcem wzrostu. Restrykcyjne działania regulacyjne rządu wobec zadłużonych deweloperów nieruchomości doprowadziły do znacznego spadku inwestycji, osłabienia popytu na materiały budowlane, pogrążając związane z nimi branże. To wszystko nadszarpnęło nawet rynki finansowe.

Reklama

Sporo przeszkód

Bezrobocie wśród młodych ludzi, które od początku pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie, pozostało także w 2023 roku palącym problemem. Chociaż stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 16 do 24 lat wykazała pewną poprawę, oscylując w grudniu wokół 14,9 proc., nadal była znacznie wyższa niż przed pandemią.

Sprzedaż detaliczna, kluczowy wskaźnik wydatków konsumenckich, również napotykała w 2023 roku na przeszkody. Wzrost sprzedaży o 7,2 proc. w całym roku nie spełnił rządowego celu 8 proc. Ekonomiści tłumaczą to długotrwałymi skutkami pandemii, osłabieniem zaufania konsumentów i oszczędnościowymi środkami rządu.

Na szczęście produkcja przemysłowa wykazała oznaki ożywienia w ostatnim kwartale, zwiększając się aż o 6,8 proc. w ujęciu rocznym. Ten pozytywny sygnał z rynku może odzwierciedlać stopniowe otwieranie się gospodarki, wzmacniający popyt na towary oraz ożywienie (lekkie) w globalnych łańcuchach dostaw.

Oczekiwania i niepewność

Wraz z wejściem Chin w 2024 r. ekonomiści przewidują dalsze spowolnienie wzrostu PKB, z prognozami wahającymi się między 4,4 a 4,8 proc. Główne wyzwania gospodarcze, przed którymi stoi kraj, to stabilizacja rynku nieruchomości, stymulowanie popytu krajowego i zwalczanie bezrobocia wśród młodych ludzi.

Zreformowanie tego pierwszego wymaga jednak osiągnięcia delikatnej równowagi między rozwiązywaniem problemów finansowych a utrzymaniem stabilności. Stymulowanie popytu krajowego będzie wymagało z kolei zmian w polityce fiskalnej i monetarnej, mających na celu zwiększenie wydatków konsumenckich i inwestycji. Zwalczanie bezrobocia wśród młodych ludzi to nie tylko tworzenie nowych miejsc pracy, ale i inicjatywy edukacyjne oraz ukierunkowane wsparcie dla grup wrażliwych.

Perspektywy gospodarcze Chin na 2024 rok są niejasne, bo nadchodzące miesiące będą obfitować zarówno w wyzwania, jak i w możliwości. Chociaż kraj napotyka znaczne przeszkody, posiada również odporność i zasoby, pozwalające je przezwyciężyć i osiągnąć zrównoważony wzrost w nadchodzących latach.