Dane Narodowego Biura Statystycznego wykazały, że w ubiegłym roku osoby w wieku od 16 do 59 lat stanowiły 61,3 proc. populacji Chin kontynentalnych, w porównaniu z 62 proc. w roku poprzednim – podał portal CNBC.

Portal CNBC zauważa, że kraj szybko się starzeje, ponieważ coraz mniej osób ma dzieci, a długość życia rośnie. Liczba urodzeń spadła pomimo wysiłków Pekinu podjętych w ostatniej dekadzie, w tym wycofania się z tzw. polityki jednego dziecka.

Malejący odsetek osób w wieku produkcyjnym oznacza, że coraz mniej osób musi utrzymać coraz większą seniorską populację. Trend ten pogłębia się pomimo tego, że ogólnie liczba ludności w Chinach spada.

Reklama

Największy spadek liczby ludności od lat 60. XX wieku

Całkowita populacja Chin spadła w 2023 r. o ponad 2 mln osób do 1,41 mld w porównaniu z rokiem poprzednim. Był to znacznie większy spadek niż w 2022 roku (850 tys. osób) i największy od lat 60. XX wieku.

W ocenie analityków UBS kurcząca się populacja Chińczyków w wieku produkcyjnym wraz ze zmianami strukturalnymi w dynamice popytu na pracę i podaży pracy przyspieszają wdrażanie technologii od automatyzacji i robotyki po cyfryzację i sztuczną inteligencję. Jak ocenia UBS działania te mają zaspokoić potrzeby w zakresie siły roboczej i zwiększyć produktywność przy jednoczesnej oszczędności kosztów.

Według UBS Chiny nadal mają możliwości zwiększenia produktywności siły roboczej poprzez rozwój kształcenia zawodowego, wykorzystanie nadpodaży siły roboczej na obszarach wiejskich i podniesienie wieku emerytalnego.

Bezrobocie wśród młodych Chińczyków

W zeszłym roku bezrobocie wśród młodych ludzi w Chinach wzrosło do rekordowego poziomu powyżej 20 proc. w związku ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego i niedopasowaniem dostępnych miejsc pracy do umiejętności.

Urząd statystyczny zawiesił latem publikację wskaźnika bezrobocia wśród młodych, twierdząc, że musi ponownie ocenić metody obliczania.

W tym tygodniu biuro wznowiło raportowanie tych danych, jednak w raportach został uwzględniony nowy podział bezrobocia według większej liczby kategorii wiekowych. Urząd twierdzi, że zmiana klasyfikacji była konieczna, ponieważ przejście ze studiów na rynek pracy wymaga czasu. Biuro podało, że zaktualizowane dane nie obejmują osób, które nadal uczęszczają do szkoły, czyli około 60 proc. osób w wieku od 16 do 24 lat.

W grudniu stopa bezrobocia dla kategorii wiekowej 16–24 lata wyniosła 14,9 proc. dla osób w wieku 25–29 lat 6,1 proc. i 3,9 proc. dla osób w wieku 30–59 lat.