Spadek zużycia energii

Znaczne spadki produkcji w przemyśle wytwórczym i przetwórczym w tym roku zmniejszyły zużycie energii. Stało się tak pomimo niedawnego wzrostu popytu, podał Energiebilanzen w raporcie. Spadek zużycia o 1,7 proc. – do poziomu 10 453 petadżuli (2 904 TWh) prognozowany na 2024 r. jest następstwem spadku do poprzedniego rekordowo niskiego poziomu w ubiegłym roku.

Stagnacja

Niemcom udało się uniknąć technicznej recesji w trzecim kwartale. Kraj bowiem odnotował niewielki i nieoczekiwany wzrost PKB. Gospodarka pozostaje jednak w stagnacji, ponieważ niegdyś potężny sektor produkcyjny tego kraju, nękany wysokimi kosztami energii, walczy z globalną konkurencją ze strony takich państw, jak Chiny. Produkcja przemysłowa załamała się w 2022 r., kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę i spowodowała gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego.

Stary model makroekonomiczny już nie działa

„W świecie, w którym, przynajmniej w sektorze produkcyjnym, Chiny stały się 'nowymi Niemcami', stary model makroekonomiczny Niemiec, oparty na taniej energii i łatwo dostępnych dużych rynkach eksportowych, już nie działa”, ocenia ekonomista ING Carsten Brzeski.

Ceny prądu

Choć europejskie ceny gazu są niższe względem rekordowych poziom z sierpnia 2022 roku, ale wciąż są wyższe niż np. w USA. Kontrakty futures na gaz wzrosły w tym roku o 27 proc., podczas gdy wzrost miesięczny cen energii wyniósł 7 proc. – wynika z danych agencji Bloomberg.

W tym samym czasie coraz bardziej widoczna staje się transformacja energetyczna kraju. Zużycie węgla kamiennego i brunatnego spadło o 15 proc. w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy roku, zaś zużycie energii ze źródeł odnawialnych i gaz wzrosło o 3 proc.