Operacja doprowadziła do 55 przeszukań w 26 różnych departamentach Francji i zatrzymania 29 osób w wieku od 22 do 66 lat, z których większość jest podejrzewana o przekazywanie za pośrednictwem sieci środków dla swoich bliskich w Syrii - poinformowano w komunikacie krajowej prokuratury antyterrorystycznej cytowanym przez agencję AFP.

Dodano, że zatrzymania są efektem śledztwa prowadzonego w sprawie aktywnej od 2019 r. siatki wspierającej wciąż aktywnych w Syrii francuskich dżihadystów za pośrednictwem skomplikowanych operacji przekazywania pieniędzy poprzez kryptowaluty.

Według śledczych organizacja została założona przez dwóch przebywających w Syrii francuskich obywateli, Mesuta S. i Walida F., którzy są członkami powiązanej z Al-Kaidą grupy terrorystycznej. Za swoją działalność zostali w 2016 r. zaocznie skazani przez paryski sąd na 10 lat pozbawienia wolności.

Adwokatka kilku z zatrzymanych osób dowodzi, że pieniądze przeznaczone były na niezbędną pomoc materialną dla bliskich, którzy pozostają w Syrii - donosi AFP.

Prokuratura zaznacza, że używanie kryptowalut do transferu środków finansowych dla organizacji dżihadystycznych jest efektem zintensyfikowania wysiłków francuskich służb w zwalczaniu terroryzmu i monitorowania tradycyjnych kanałów przesyłu pieniędzy.

Polecamy: Zmarł emir Kuwejtu szejch Sabah al-Ahmad al-Sabah. Władzę przejmuje jego brat