Zatrzymani sędziowie i prokuratorzy pracowali m.in. w Sądzie Kasacyjnym i Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ankarski sąd nakazał zapłacić każdemu z sędziów po 5 tys. euro "za szkody moralne". Jak przekazał ETPC w oświadczeniu, aresztowano ich "w związku z podejrzeniem o przynależność do FETO".

FETO to ruch zwolenników Fethullaha Gulena, muzułmańskiego duchownego przeciwnego prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Oskarża się ich o próbę dokonania puczu w Turcji.

Po próbie zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku tureckie władze przeprowadziły czystki wśród domniemanych zwolenników Gulena, ale również wśród Kurdów, wojskowych, intelektualistów i dziennikarzy. Aresztowano ponad 50 tys. osób, a ponad 140 tys. zwolniono z pracy lub zawieszono w obowiązkach.

ETPC przypomniało w oświadczeniu, że zwolniono też 2847 sędziów podejrzanych o przynależność do FETO, ponieważ rząd turecki uznał ich stanowisko za "niezgodne z zasadą bezstronności". Europejski trybunał w ostatnich miesiącach kilkakrotnie potępiał Turcję za łamanie praw człowieka, w tym podczas czystek.

Reklama