Bezpośrednie połączenie kolejowe między chińską metropolią Chengdu a Tilburgiem zostało oddane do użytku pod koniec 2016 roku. Każdego roku przybywa do Holandii w ten sposób 35 tys. kontenerów z Chin.

Zarówno gmina Tilburg, jak i prowincja Brabancja Północna wypowiadały się w superlatywach o znaczeniu gospodarczym tego liczącego prawie 12 000 kilometrów „Nowego Jedwabnego Szlaku”, informuje dziennik „Algemeen Dagblad”.

Zadowoleni są także kryminaliści, sygnalizuje policja. Wykorzystują połączenie do przemycania substancji chemicznych, które służą do produkcji między innymi ekstasy, amfetaminy czy metamfetamina.

Południe Holandii słynie z produkcji syntetycznych narkotyków, co zdaniem policji spowodowało zainteresowanie sprowadzaniem chemikaliów z Chin drogą kolejową.

Policja domaga się prowadzenia większej liczby kontroli. Na razie odbywa się ona na granicy polsko-białoruskiej, gdzie "Chengdu Express" wjeżdża na teren Unii Europejskiej. Ze względu na swobodny przepływ towarów w UE ta pierwsza kontrola jest jednocześnie ostatnią.