Inicjatywa przywódców Francji i Niemiec dotycząca obronności stanowi jeden z kilku obszarów polityki, które według osób zaznajomionych ze sprawą kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą omawiać we wtorek na zakończenie trzydniowej wizyty państwowej francuskiego prezydenta. Innym ważnym obszarem rozmów ma być reforma rynków kapitałowych.

Jaki będzie europejski system obrony powietrznej?

Jedną z opcji jest dodanie kolejnego europejskiego systemu obrony powietrznej jako uzupełnienie, do kierowanej przez Niemców Europejskiej Inicjatywy Tarczy Niebo (ESSI). Tarcza ESSI obejmuje izraelskie rakiety Arrow 3 i amerykańskie rakiety Patriot, a także niemiecki system IRIS-T i jest wspierana przez 21 krajów. Francja wstrzymywała się dotychczas ze wsparciem ESSI, argumentując, że preferowane byłoby rozwiązanie unijne. Francja dysponuje opracowanym we współpracy z Włochami systemem znany jako SAMP-T.

Reklama

Inną możliwością byłoby przyłączenie się do podobnego projektu zaproponowanego w tym miesiącu przez Grecję i Polskę, który ma wsparcie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Francja może także podkreślać rolę odstraszania, jaką dla Europy może odegrać jej arsenał nuklearny.

Brak szczegółów nowej inicjatywy

Macron powiedział w przemówieniu w zeszłym miesiącu, że Europa nie może już po prostu polegać na amerykańskim parasolu bezpieczeństwa, i że aby przetrwać, potrzebuje własnej wiarygodnej strategii obronnej.

Informatorzy Bloomberga przestrzegli, że dokładne szczegóły francusko-niemieckiej współpracy są nadal przedmiotem dyskusji. Jednak przedstawiciele obu krajów podkreślili, jak ważne jest zaprezentowanie przez Europę swojej siły i zaangażowania w obronność przed spotkaniem sojuszników NATO w Waszyngtonie w lipcu.

Wojna wywołana przez Rosję w Ukrainie skłoniła Unię Europejską do szukania sposobów wzmocnienia wspólnej obrony. Jednocześnie kraje UE starają się zapewnić Kijowowi dodatkowe dostawy wojskowe, w tym środków obrony powietrznej. Francuski przywódca nie wykluczył nawet bardziej bezpośredniego wsparcia Ukrainy, czym zirytował niektórych partnerów, pozostawiając otwarte drzwi dla wysłania wojsk lądowych. Scholz szybko i publicznie odrzucił ten pomysł, pogłębiając długotrwałe napięcia między obydwoma przywódcami, które obecnie starają się przezwyciężyć.

Trudne rozmowy o integracji rynków kapitałowych

Na spotkaniu w ratuszu w Berlinie przed przyjazdem prezydenta Francji Scholz powiedział, że pogłębianie integracji rynków kapitałowych UE będzie priorytetem ich spotkań w tym tygodniu. Stwierdził, że oczekiwany jednolity unijny rynek kapitałowy byłby ważnym instrumentem tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. W przeszłości obaj przywódcy mieli trudności ze znalezieniem wspólnej płaszczyzny porozumienia na rzecz integracji rynków kapitałowych.

W marcu europejscy przywódcy omawiali możliwość emisji wspólnych obligacji w celu opłacenia obronności i zwrócili się do Komisji Europejskiej, organu wykonawczego bloku, o wydanie raportu przedstawiającego konkretne opcje finansowania. W zeszłym tygodniu państwa członkowskie UE zatwierdziły plan wykorzystania zysków generowanych przez zamrożone rosyjskie aktywa w celu wsparcia odbudowy Ukrainy i obrony militarnej.