W czwartek Departament Stanu USA ogłosił sankcje wobec firm i osób z Rosji, Korei Północnej i Chin za przekazanie wrażliwych komponentów do programu rakietowego Korei Północnej.

„Te środki są częścią naszych nieustających wysiłków, aby utrudnić KRLD rozwój programu rakietowego i podkreślają negatywną rolę, jaką Rosja odgrywa na arenie światowej jako proliferator broni masowego rażenia” – napisał w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Reklama

Sankcje są jedną z reakcji na powrót Korei Północnej do prób z międzykontynentalnym pociskiem balistycznym ICBM. Korea Północna po raz pierwszy od 2017 roku zaprezentowała ICBM na paradzie wojskowej w październiku 2020 r., a analitycy zauważyli, że wydawał się „znacznie większy” niż ostatni nowy ICBM Korei Północnej, Hwasong-15, który był testowany w listopadzie 2017 r. Po raz drugi ICBM został pokazany na wystawie obronnej w Pjongjangu w październiku 2021 roku.

Urzędnicy w Seulu i Waszyngtonie poinformowali , że starty rakiet w dniach 27 lutego i 5 marca bieżącego roku obejmowały części systemu ICBM Hwasong-17, prawdopodobnie w ramach przygotowań do ostatecznego przeprowadzenia pełnego testu rakiety.

O ostatniej próbie wystrzelenia nowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), media państwowe Korei Płn. poinformowały w piątek. Kim Dzong Un powiedział o niej, że ma zademonstrować siłę Korei i zdolność odstraszania wszelkich amerykańskich posunięć wojskowych.

Powrót Korei Północnej do głównych testów broni, które mogą potencjalnie uderzyć w Stany Zjednoczone, stanowi bezpośrednie wyzwanie dla prezydenta USA Joe Bidena zaangażowanego w powstrzymanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pisze Reuters.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Irlandia, Albania i Norwegia poprosiły Radę Bezpieczeństwa ONZ o zorganizowanie w piątek publicznego spotkania w celu omówienia ostatniego wystrzelenia rakiety balistycznej przez Koreę Północną, poinformowali dyplomaci z Departamentu Stanu.