Jak pisze norweski portal, niejasne pozostaje, ile myśliwców F-16 trafi ostatecznie z Norwegii na Ukrainę z uwagi na ich stan techniczny. "Kilka kadłubów niekoniecznie jest już zdatnych do lotu, ale mogą być przydatne jako części zamienne" - zauważa Nettavisen.

Ile F-16 trafi na Ukrainę?

Dziennikarze dywagują, że w Norwegii sprawnych powinno być co najmniej 12 samolotów F-16, gdyż taka liczba miała trafić do USA na podstawie zawartej w 2021 roku umowy z firmą szkoleniową Draken International. Ostatecznie do transakcji ma nie dojść.

Reklama

Oficjalnie rzecznik prasowy norweskiego ministerstwa obrony Lars Gjemble poinformował jedynie, że "przekazana zostanie pewna liczba samolotów F-16 w ramach międzynarodowej współpracy". "Ilość i termin zostaną uzgodnione ze stroną ukraińską" - zaznaczył.

Duńczycy szkolą ukraińskich pilotów

Na początku stycznia Norwegia wysłała do Danii, gdzie trwają szkolenia pilotów i personelu naziemnego z Ukrainy, kilka myśliwców. Duńskie władze informowały, że ich pierwsze samoloty F-16 zostaną dostarczone ukraińskim siłom powietrznym latem tego roku.

zys/ mms/