"Umowa na naprawę Pendolino uszkodzonego Pod Ozimkiem jest już podpisana" - powiedziała Serbeńska.

W ogłoszeniu o udzielenie zamówienia PKP Intercity przypomniały, że Pendolino uległo uszkodzeniu w wyniku kolizji z samochodem ciężarowym na przejeździe kolejowym. "W wyniku tego zdarzenia doszło do licznych uszkodzeń pojazdu, w tym pudła wagonu G" - napisano.

"Konsorcjum Alstom Konstal oraz Alstom Ferroviaria S.p.A jest jedynym producentem pojazdów serii ED250, od niego Pojazd został zakupiony. Naprawa Pojazdu przez inny podmiot jest ze względów technicznych niemożliwa" - dodano.

Reklama

Według PKP Intercity w celu przewrócenia pojazdu do pierwotnego stanu, niezbędny będzie m.in. demontaż, wymiana urządzeń i poszycia, szczegółowe pomiary, spawanie całego pudła, montaż, próby członu na specjalistycznym stanowisku pomiarowym.

"Do wykonania tego typu naprawy niezbędne jest posiadanie dokumentacji technicznej o charakterze konstrukcyjnym oraz technologicznym Pojazdu, którą to posiada jedynie producent" - tłumaczy przewoźnik.

W miejscowości Ozimek w kwietniu ub. roku kierowca ciągnika siodłowego zignorował zakaz ruchu ciężarówek i wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy. Obciążony dodatkowym ładunkiem zestaw zablokował się na przejeździe.

Kiedy kierowca wysiadł z kabiny, żeby wezwać pomoc, w ciągnik uderzył pociąg Pendolino. W wyniku zderzenia rannych zostało 18 osób, z czego siedem z poważnymi ranami przewieziono do szpitali. Uszkodzeniu uległ pociąg, szyny, blisko pięćset podkładów i sieć trakcyjna.

>> Czytaj też: Chorzowski zakład Alstomu wyprodukuje pociągi dla kolei holenderskich