Jak pokazuje mapa statista.com, większość najlepiej ocenianych sieci transportu publicznego na świecie znajduje się w Europie. Drugie miejsce w rankingu 60 miast zajmuje Zurych, następny jest Sztokholm (3. miejsce), a kolejne Helsinki (5. miejsce), Oslo (6. miejsce), Paryż (8. miejsce), Berlin (9. miejsce) i Londyn (10. miejsce).

W zestawieniu uwzględniona jest też polska stolica. Warszawa została sklasyfikowana na 19. pozycji.

Na przeciwległym krańcu spektrum rankingu znajduje się Rijad (57. miejsce), Nairobi (59. miejsce) i Dżudda (60. miejsce).

Siła miejskiego systemu transportu publicznego ma duży wpływ na styl życia mieszkańców miast. Jak wyjaśnia raport: „sprawnie działający system może nie tylko zachęcić pracowników i turystów do podróżowania po miastach, ale może też zapewnić równy dostęp do dodatkowych środków transportu, miejsc pracy, centrów handlowych i nie tylko”.

Reklama

W badaniu przeanalizowano systemy transportu publicznego w 60 głównych miastach na całym świecie, oceniając je na podstawie ich infrastruktury, wpływu społecznego, atrakcyjności rynkowej, wydajności systemu i innowacyjności sieci. Podindeks transportu publicznego jest częścią ogólnego wskaźnika gotowości do mobilności w miastach 2022.

Według szerszego badania łącznie dziewięć miast w USA znalazło się na liście gotowości do mobilności w miastach. Należą do nich San Francisco (1. miejsce), Nowy York (11.), Chicago (12.), Boston (13.), Waszyngton (14.), Los Angeles (17.), Atlanta (23.), Houston (27.) i Dallas (28.). W ogólnej klasyfikacji Warszawa uplasowała się w środku, na 35. miejscu