Droższy transport paliwa

Według danych Baltic Exchange dzienna stawka za transport ładunku benzyny z północno-zachodniej Europy na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych wzrosła prawie trzykrotnie od początku roku. W poniedziałek osiągnęła poziom 38 tys. dolarów dziennie.

Według szacunków analityków Clarksons Securities, między innymi przez wydłużenie tras, wykorzystanie floty tankowców wzrosło o 2,5 pkt proc. w stosunku do średniej w czwartym kwartale 2023 roku.

Reklama

„Ten wzrost wynika częściowo z przekierowania statków wokół Afryki, co prowadzi do ograniczonej dostępności ładunków spotowych” – napisali analitycy w poniedziałek w raporcie.

ikona lupy />
Skok kosztów transportu paliwa. Rosną ceny przewozu produktów naftowych na kluczowych trasach / Bloomberg

Tankowce wybierają dłuższe trasy

Kilka kompanii tankowców przewożących produkty naftowe oświadczyło, że przez pirackie ataki bojowników Huti na żeglugę handlową, ich tankowce nie będą już przewozić ładunków trasami przez Morze Czerwone.

Jak wynika z danych Baltic Exchange, transport paliwa z Bliskiego Wschodu do Japonii wzrósł w ciągu tygodnia o dwie trzecie.

Wydłużony czas transportu oznacza, że na rynku spot dostępnych jest mniej statków do odbioru ładunków, co ogranicza podaż jednostek pływających.