"Dziś z Warszawy do Tel Awiwu nie został zrealizowany jeden rejs PLL LOT oraz jeden Wizz Aira. Kolejny lot LOT-u i także jeden rejs Enter Air są odwołane" - przekazało w niedzielę PAP biuro prasowe Lotniska Chopina.

Jak dodano, na przylocie do Warszawy odwołanedwa rejsy LOT i jeden Wizz Aira.

Odwołane rejsy LOT-u

Reklama

Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski informował w sobotę wieczorem na platformie X, dawniej Twitter, że ze względu na sytuację zagrożenia dla ruchu lotniczego przewoźnik odwołuje w niedzielę, 8 października, odwołuje rejsy o numerach: LO 153/156, LO 155/LO160. Chodzi o loty z Warszawy z godz. 6 rano i 14., a także rejsy powrotne.

Narodowy przewoźnik poinformował, ze "ze względu na sytuację zagrożenia dla ruchu lotniczego rejsy PLL LOT z Tel Awiwu w najbliższych dniach mogą zostać opóźnione lub odwołane".

Ważne

Spółka prosi swoich pasażerów przebywających aktualnie w Izraelu o przekazanie jej swoich danych kontaktowych pod nr. tel +97237217931, WhatsApp lub email: tlv@lot.pl.

"Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco Państwa informować w sprawie ewentualnych zmian dotyczących Państwa rejsów" - poinformował LOT.

Przewoźnik prosi również podróżnych o zweryfikowanie statusu rejsu na stronie internetowej lub poprzez kontakt z LOT przed udaniem się na lotnisko. "Informujemy też, że trwają prace nad alternatywnymi sposobami powrotu polskich obywatelu z Izraela w sytuacji, gdyby obecna sytuacja się przedłużała" - podała spółka.

Nie tylko LOT

Węgierski Wizz Air także w sobotę wieczorem poinformował, że ze względu na sytuację w Izraelu, odwołuje loty do i z Tel Awiwu zaplanowane na niedzielę, 8 października 2023 r.

Największy przewoźnik lotniczy w Europie, niemiecka Lufthansa, odwołała do poniedziałku włącznie wszystkie loty do/z Tel-Awiwu z powodu „sytuacji w sferze bezpieczeństwa”.

Taką samą decyzję podjęła filia Lufthansy, belgijskie linie Brussels Airlines. Według firmy jest ona „gotowa współpracować z władzami w celu zorganizowania repatriacji lub lotów ratunkowych”.

Połączenia z Tel-Awiwem zawiesiły też do odwołania francuskie linie Air France, które według rzecznika obsługują zwykle dwa loty dziennie do Tel-Awiwu.

O odwołaniu wszystkich lotów do Tel-Awiwu do poniedziałku włącznie poinformowała też tania linia grupy Air France-KLM, Transavia.

”Z powodu sytuacji w Izraelu” taką samą decyzję podjęły hiszpańskie tanie linie lotnicze Iberia Express.

Podobne decyzje podjęły m.in. greckie linie Aegean Airlines, szwajcarskie Swiss (po przeanalizowaniu sytuacji Swiss wykonał jeszcze loty z/do Tel-Awiwu w połowie dnia w sobotę), Austrian Airlines i węgierski Malev.

Linie lotnicze, które poodwoływały loty do Tel-Awiwu [LISTA]

LOTEnter AirWizz AirLufthansaAir France-KLMBrussels AirlinesTransaviaSwissMalevAegean AirlinesIberia ExpressAustrian Airlines

Atak Hamasu na Izrael

W sobotę, ok. godz. 6.30 czasu miejscowego (5.30 w Polsce) rozpoczął się atak Hamasu na Izrael. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet.

Armia izraelska poinformował w niedzielę rano, że w ośmiu miejscach trwają starcia z bojownikami Hamasu na południu Izraela. O "zażartych walkach" powiadomiło też zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady al-Kassama.

autor: Aneta Oksiuta