Program przypomina Erasmusa dla studentów. Tyle, że w tym przypadku wymiana odbywa się w ramach przedsiębiorstw.

Według organizacji zajmujących się pośredniczeniem w programie, Erasmus dla młodych przedsiębiorców (Erasmus for Youn Enterpreneurs ) w ostatnich latach zaczął nabierać rozpędu i przynosi korzyści całej gospodarce UE – nie tylko przedsiębiorcom. Dotychczas z programu skorzystało 2,6 tys.przedsiębiorców. Zorganizowano ponad 1,3 tys. wymian pomiędzy początkującymi i doświadczonymi przedsiębiorcami z różnych krajów członkowskich.

Nie tylko dla młodych

Program ma ułatwiać młodym firmom (działającym nie dłużej niż trzy lata) dostęp do międzynarodowego rynku oraz nawiązywanie współpracy z potencjalnymi partnerami w innych państwach członkowskich. Nie ma limitu wieku ani ograniczeń związanych z branżą dla uczestników. Warunkiem udziału jest natomiast posiadanie pomysłu na działalność zapisanego w planie biznesowym oraz obywatelstwo UE.

Reklama

Idea programu polega na wymianie doświadczeń pomiędzy dwiema firmami, z których jedna jest na rynku od niedawna a druga ma już doświadczenie w danej branży. Młodzi biznesmeni mogą skorzystać z pobytu (trwającego od jednego do sześciu miesięcy) u zagranicznych przedsiębiorców. Przez ten czas pracują dla nich i uczą się. Wyjazd jest finansowany ze środków Erasmusa.

Od informatyka po filmowca

W ubiegłym tygodniu na uroczystości w Brukseli nagrodzono przedsiębiorców i organizacje pośredniczące za wkład w realizację programu. Wyróżnienia przyznano w kilku kategoriach. Jak podała Komisja Europejska w komunikacie prasowym za najlepszy pomysł biznesowy nagrodzono m.in. Mariusa Dan Croitoru, początkującego przedsiębiorcę z Rumunii za plan stworzenia platformy internetowej dla studentów i młodych pracowników.

Za najlepszy film o swoim przedsięwzięciu nagrodzono m.in. duet Luga Oggianu (początkującego przedsiębiorcy z Włoch) oraz jego „gospodarza” Christophe Chatillon z Belgii. Obaj zajmują się usługami cyfrowymi cyfrowymi i tworzą aplikacje.

Za najbardziej udany przykład współpracy uznano natomiast współpracę w dziedzinie produkcji i finansowania filmów - Sébastiena Aubert z Francji i goszczącego go Niemca Thierry’ego Baujarda .

Z danych unijnych wynika, że wśród uczestników 93 proc. nowych przedsiębiorców i 86 proc. przedsiębiorców goszczących potwierdza, że wymiana przyczynia się do rozwoju ich przedsiębiorstwa.

Komisja Europejska uruchomiła program jako pilotażowy a potem włączyła go do Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). W przyszłości będzie prawdopodobnie kontynuowany w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i MŚP (COSME).

„Konieczne jest podniesienie poziomu umiędzynarodowienia europejskich małych i średnich przedsiębiorstw, zważywszy że stosunkowo nieliczne eksportują swoje wyroby i usługi czy to w obrębie Unii Europejskiej, czy to poza nią” – powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący KE, odpowiedzialny za sprawy dot. przedsiębiorczości i polityki przemysłowej z okazji zbliżającego się Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw (15–21 października).