Warszawska giełda zajęła drugie miejsce w Europie pod względem liczby debiutów przeprowadzonych w trzecim kwartale tego roku. Sytuacja na rynku pierwotnym GPW jest jednak bardzo trudna – wynika z najnowszego raportu IPO Watch Europe.

Marazm na warszawskim parkiecie

Na warszawskim parkiecie w ostatnich trzech miesiącach zadebiutowało 10 spółek – 2 na rynku głównym i 8 na NewConnect. Ich łączna wartość wyniosła 15 mln euro, co plasuje GPW na dopiero na siódmej pozycji w rankingu europejskich giełd.

Największą ofertą na GPW było IPO spółki OT Logistics o wartości 7 mln euro. Drugie i trzecie miejsce zajęły IPO spółek Imagis (New Connect, 3,3 mln euro) i Global Cosmed (rynek główny, 2,6 mln euro).

„Sytuacja na rynku pierwotnym w Warszawie, wbrew trendom panującym na innych rynkach europejskich, niestety pozostaje trudna. Główną przyczyną tej niekorzystnej tendencji jest utrzymująca się od wielu miesięcy niepewność związana z planowanymi zmianami w systemie emerytalnym. Rynek obawia się, że zapowiedzi rządu zmierzające do wycofania części środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych mogą doprowadzić do marginalizacji OFE i negatywnie wpłynąć na wielkość kapitału dostępnego na rynku pierwotnym” – komentuje Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Reklama

>>> Czytaj też: Zapowiadane zmiany w OFE odetną dopływ nowych pieniędzy na giełdę

Jego zdaniem GPW będzie dalej wykazywać niską aktywność w porównaniu z wiodącymi rynkami w Europie, dopóki nie zostanie przesądzony ostateczny kształt wprowadzonych w życie zmian.

Najtrudniejszym egzaminem dla warszawskiej giełdzie będą duże oferty publiczne – w tym IPO Energii i PKP Cargo. „Jeśli zakończą się pomyślnie, okażą się zapewne największymi ofertami pierwotnymi na warszawskiej giełdzie w całym 2013 roku. Warto jednak zaznaczyć, że również ze strony sektora prywatnego planowanych jest w nadchodzących miesiącach kilka IPO o rozmiarach dużych jak na nasz rynek” – mówi Gorczyca.

Londyn rządzi w Europie

Na wszystkich analizowanych rynkach europejskich w sumie odnotowano 52 IPO o łącznej wartości 3 mld euro. To ponad 8 razy więcej niż w trzecim kwartale 2012 roku.

Europejskim liderem zarówno pod względem liczby debiutów, jak i ich wartości, został parkiet w Londynie. W III kwartale przeprowadzono tu 25 IPO o łącznej wartości 1,7 mld euro. To ponad połowa wartości wszystkich IPO w Europie. Pozostałe giełdy charakteryzujące się dużą aktywnością to Frankfurt (dwie oferty o łącznej wartości 500 mln euro), Oslo (oferty o łącznej wartości 409 mln euro) oraz giełda w Irlandii (jedna oferta o wartości 310 mln euro) – czytamy w raporcie PwC.

>>> Czytaj też: W czym tkwi fenomen argentyńskiej hossy?

„W wyniku poprawy sytuacji na rynkach europejskich należy oczekiwać, że czwarty kwartał będzie cechował się dalszym wzrostem liczby spółek decydujących się na IPO. Już na początku października odnotowano debiut spółki Royal Mail, której oferta będzie najprawdopodobniej największym IPO w Europie w całym 2013 roku. Eksperci PwC odnotowują również, że wiele spółek, które w ciągu ostatnich trzech lat odłożyły decyzję o debiucie giełdowym ze względu na niekorzystną sytuację rynkową, obecnie powraca do planów przeprowadzenia IPO” – czytamy w raporcie.

ikona lupy />
Wartość IPO w podziale na giełdy w III kw. 2013 r. / Media
ikona lupy />
Liczba IPO w podziale na giełdy w III kw. 2013 r. / Media