Według najnowszych danych opublikowanych wczoraj przez Komisję Europejską różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn lub różnica pomiędzy wynagrodzeniem za godzinę pracy kobiet i mężczyzn w UE wynosi 16,2 proc.

- W ciągu bieżącego roku liczba ta nie zmieniła się ani trochę – czytamy w raporcie. - Zróżnicowanie pensji jest ciągle bardzo duże i wynosi od 27,3 proc. w Estonii do 2,3 proc. w Słowenii. W Polsce sięga ona 4,5 proc., ale jeszcze w 2007 roku kobiety zarabiały blisko 15 proc. mniej od mężczyzn. Między 2008 a 2011 rokiem Polska dokonała - tuż za Litwą - największego postępu w niwelowaniu różnic w zarobkach między płciami. Nie wiadomo jednak, czy jest to efektem wzrostu wynagrodzeń kobiet czy spadku pensji mężczyzn.

W całej Unii spadek rozbieżności pomiędzy 2008, a 2011 rokiem jest znikomy – sięga zaledwie 1,1 proc.

W ocenie komisarzy największym problemem w zwalczaniu zróżnicowania wynagrodzeń w UE jest praktyczne zastosowanie zasad równej płacy oraz brak działań prawnych podejmowanych przez kobiety w sądach krajowych. - Dzięki przepisom gwarantującym równość wynagrodzeń za taką samą pracę, równe traktowanie w miejscu pracy oraz minimalne prawa w związku z urlopem macierzyńskim równość płci jest dużym osiągnięciem Europy – zaznaczyła podczas prezentacji raportu Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. - Wciąż jednak nie osiągnęliśmy jeszcze pełnego sukcesu. Zróżnicowanie wynagrodzenia jest wciąż duże i pozostaje na tym samym poziomie. Co gorsza, osiągnięte zmiany są w dużym stopniu wynikiem zmniejszania się zarobków mężczyzn, a nie wzrostu płac kobiet – dodała.

Reklama

Przypomniała przy tym, że zasada równości wynagrodzeń za taką samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 roku, tak więc najwyższy czas, by została wprowadzona w życie również w miejscach pracy.

Unia karci większość państw członkowskich

Komisja wszczęła przeciwko 23 państwom członkowskim postępowania w sprawie nieprawidłowości przy wprowadzaniu niektórych przepisów o równości płci. W trakcie postępowania okazało się, że skuteczne stosowanie zasady równości wynagrodzeń jest utrudnione przez brak przejrzystości systemów płac, brak wyraźnych punktów odniesienia w zakresie równości wynagrodzeń oraz brak jasnych informacji dla pracowników cierpiących z powodu nierówności. W ocenie komisji sytuację zdecydowanie poprawiłoby wprowadzenie większej przejrzystości wynagrodzeń. Dzięki temu ofiary dyskryminacji płacowej byłyby w stanie łatwiej porównywać swoje wynagrodzenia z zarobkami pracowników drugiej płci.

- W rzeczywistości jedynie dwa państwa członkowskie - Francja i Holandia - dokonały wystarczającej i jasnej adaptacji dyrektywy w sprawie równości z 2006 r. w taki sposób, że nie są od nich wymagane żadne dodatkowe informacje – donosi raport. - Komisja śledzi sytuację w pozostałych 26 państwach członkowskich i będzie pracować nad zapewnieniem pełnego stosowania i egzekwowania praw ustanowionych unijnymi przepisami - jeśli zajdzie taka potrzeba - w drodze dalszych postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom.

Przykłady dobrych praktyk w dziedzinie równości płac na poziomie krajowym:
• Belgijski parlament przegłosował w 2012 r. ustawę zobowiązującą przedsiębiorstwa do przeprowadzania co dwa lata analiz porównawczych ich struktury wynagrodzeń. Belgia była również pierwszym państwem UE, które zorganizowało Dzień Równych Płac (w 2005 r.).
• Francuska ustawa o równości wynagrodzeń z 2006 r. zobowiązuje przedsiębiorstwa do składania sprawozdań na temat płac i ich planów w zakresie likwidowania zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć. Co ważne, zgodnie z ustawą wymaga się od pracodawców sporządzania na piśmie rocznych sprawozdań dotyczących równości płci i przedkładania ich przedstawicielom pracowników.
• Austriacka ustawa o równym traktowaniu zobowiązuje przedsiębiorstwa do sporządzania sprawozdań na temat równości wynagrodzeń. Zasady wprowadzane są stopniowo i obecnie obowiązują przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250, 500 i 1000 pracowników. Przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 150 pracowników będą musiały sporządzać sprawozdania począwszy od 2014 r.