ZPAV podsumował rok 2013. Upłynął pod znakiem ujednolicania stawek i podpisywania wspólnych umów.

OZZ ZPAV, organizacja zajmująca się zarządzaniem prawami producentów muzyki, po 2013 roku pochwaliła się kilkoma ciekawymi osiągnięciami dotyczącymi rynku organizacji zbiorowego zarządzania.

Jednym z nich jest podpisanie przez wszystkie działające w Polsce organizacje pobierające opłaty za emisję muzyki wspólnej tabeli stawek wynagrodzeń dla artystów. Chodziło o wynagrodzenia za nadawanie, odtwarzanie oraz emisję nagrań, jednak sąd zatwierdził jedynie tabele stawek za odtwarzanie. Te zostały jednak zaskarżone przez organizacje reprezentujące właścicieli hoteli oraz właścicieli dyskotek.

Wspólnie z ZAiKS, STOART, ZASP oraz przy częściowym udziale SFP odbyły się też negocjacje z operatorami kablowymi. Ostatecznie doszło do podpisania umowy z największym w Polsce dostawcą telewizji kablowej, UPC. Ma ona na celu uregulowanie zasad wnoszenia przez operatora opłat za korzystanie z praw autorskich i pokrewnych.

Jeśli chodzi o zmiany w sposobie działania ZPAV, w ubiegłym roku otwarto stałe biura regionalne organizacji. Przedstawiciele firmy obecni w różnych punktach kraju mogą sprawniej docierać do podmiotów odtwarzających muzykę w celu kontroli lub podpisania czy zmiany umowy.

Reklama

Kwoty pobrane ZPAV z tytułu wynagrodzeń za wykorzystanie nagrań muzycznych wzrosły w 2013 r. o 16 proc. względem roku poprzedniego. W strukturze tych przychodów największą rolę odgrywały odtworzenia, które stanowiły 69,65 proc. inkasa. Kolejnym ważnym składnikiem były nadania muzyki w radiu (17,63 proc.).

Łącznie umowy na odtwarzanie muzyki posiadane przez ZPAV pozwoliły na zaksięgowanie kwoty 42,9 mln zł, z czego największą wagę miały punkty handlowe oraz gastronomiczne.

>>> Czytaj też: Muzyka na życzenie: streaming napędza rynek fonograficzny