333 ekspertów z 13 krajów członkowskich Unii Europejskiej uznało także, że polscy menedżerowie – znacznie bardziej niż ich europejscy koledzy – nastawieni są na agresywną rywalizację oraz wykazują chęć do podejmowania większego ryzyka.

W raporcie niżej oceniono z kolei polską skłonność do delegowania uprawnień, mały wkład szkół i uczelni w propagowanie przedsiębiorczości oraz wysoką skalę biurokracji. Na tle innych państw UE poddanych badaniu, zdolność polskiej gospodarki do adaptacji i unikania wstrząsów określono jako średnią. Wszystkie te spostrzeżenia mają pomóc liderom biznesu i politykom w podejmowaniu decyzji, na które obszary ukierunkować działania, aby zwiększyć konkurencyjność Polski na rynku europejskim.

Raport European Business Resilience Survey jest podsumowaniem ankiety, którą przeprowadzono między 23 czerwca a 11 lipca br. w grupie 333 ekspertów RSM. Specjaliści z obszaru finansów i biznesu biorący udział w badaniu reprezentowali 13 krajów UE – Austrię, Belgię, Bułgarię, Francję, Niemcy, Grecję, Węgry, Irlandię, Holandię, Polskę, Portugalię, Hiszpanię i Szwecję.

Celem badania było szersze spojrzenie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych państwach oraz wskazanie czynników i zależności wpływających na biznesowy sukces. Prócz danych makroekonomicznych, przeanalizowano strategie rynkowe stosowane przez firmy, mentalność menedżerów a także panującą kulturę biznesową – rozumianą jako wypadkową wpływów społecznych, struktury zatrudnienia, struktury organizacyjnej, sytuacji politycznej i lokalnych możliwości finansowania.

Reklama

Wnioski i przewidywania zawarte w raporcie zostaną zweryfikowane przez przyszłe badania i są jedynie wstępem do wyznaczenia długofalowych trendów. RSM European Business Resilience Index wraz z rankingiem krajów poddanych wnikliwej ocenie zostanie opublikowany po przeprowadzeniu trzech kolejnych ankiet.