Orange Polska zamierza ubiegać się o przydział wszystkich wylicytowanych częstotliwości i odebrać rezerwację 2 bloków o szerokości 5 MHz w paśmie 800 MHz oraz 3 bloków o szerokości 5 MHz w paśmie 2600 MHz.

Płatność za wylicytowane bloki zostanie dokonana po złożeniu przez Orange Polska wniosku o rezerwacje do UKE oraz po wydaniu przez UKE decyzji w sprawie tej rezerwacji. Firma ocenia, że nastąpi to albo przed końcem 2015 r. albo na początku 2016 r. Płatność za nowe częstotliwości zostanie sfinansowana z obecnych oraz nowych pożyczek udzielonych przez Orange S.A.

"Nabycie częstotliwości w paśmie 800MHz oraz 2600MHz stanowi realizację strategii Orange Polska w zakresie poprawienia pozycji spółki w zakresie posiadanych częstotliwości radiowych oraz poszerzenia możliwości rozwoju usług telefonii komórkowej" – czytamy w komunikacie.

Rezerwacje dotyczące powyższych częstotliwości będą ważne przez 15 lat z możliwością ich przedłużenia.

Reklama

"Jesteśmy usatysfakcjonowani faktem, iż udało nam się doprowadzić do wygranej w odniesieniu do 2 bloków w paśmie 800 MHz, które są strategicznie ważne dla naszej długoterminowej pozycji rynkowej. Umożliwią nam one ekspansję w zakresie pokrycia usługami LTE słabiej zaludnionych obszarów Polski, gdzie będziemy mogli dostarczyć usługi szerokopasmowego dostępu mobilnego o prędkości do 75 Mb/s – a w perspektywie również dużo większych prędkości. Ponadto nabycie częstotliwości umożliwi nam sprostanie ogromnemu wzrostowi popytu na mobilną transmisję danych, przy czym spodziewamy się przyspieszenia tego trendu w przyszłości" – skomentował prezes Orange Polska Bruno Duthoit, cytowany w komunikacie.

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP), a także świadczy usługi telefonii komórkowej, w tym usługi trzeciej generacji w standardzie UMTS oraz usługi oparte na technologii CDMA.