Małgorzata Zaleska została wybrana przez Radę Nadzorczą na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej kandydaturę musi jeszcze zaakceptować Komisja Papierów Wartościowych.

Profesor Małgorzata Zaleska od 2009 do 2015 była członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej przez dwa lata była prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Profesor Małgorzata Zaleska w rozmowie z dziennikarzami powiedziała, że jest jeszcze za wcześnie na decyzję dotyczące personaliów i przyszłości giełdy. Nowa szefowa warszawskiego parkietu chce najpierw dokładnie poznać jego funkcjonowanie. Jej zdaniem mówienie o strategii giełdy jest jeszcze przedwczesne. Małgorzata Zaleska chce ją ogłosić po zatwierdzeniu kandydatury przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Przekonanie rządzących do rynku kapitałowego i odzyskanie zaufania do warszawskiego parkietu. To według pierwszego szefa warszawskiej giełdy, Wiesława Rozłuckiego, najważniejsze wyzwania stojące przed nową prezes, Małgorzatą Zaleską.

Wiesław Rozłucki uważa, że nowe kierownictwo giełdy powinno mieć posłuch wśród rządzących. Jego zdaniem prezes powinna przekonać polityków, że rynek kapitałowy pozwala rozwijać się polskim firmom i odgrywa ważną rolę w ich ekspansji.

Były szef rady giełdy podkreśla, że polskie akcje zachowują się gorzej niż wskazuje na to realna gospodarka. Jego zdaniem, żeby to zmienić, trzeba odbudować zaufanie do polskiego parkietu. Chodzi zarówno o dobre relacje z inwestorami, jak i spółkami.

Wieloletni prezes Wiesław Rozłucki został dziś odwołany z rady nadzorczej giełdy. Kandydatura nowej prezes GPW, Małgorzaty Zaleskiej czeka teraz na akceptację Komisji Nadzoru Finansowego.

>>> Czytaj też: Kadrowy walec toczy się przez spółki. Przetrwają tylko nieliczni