statystyki

Ranking najlepszych uczelni świata: UJ i UW spadły na ostatnie miejsca

16 sierpnia 2016, 13:01 | Aktualizacja: 16.08.2016, 13:04
Źródło:PAP
Absolwenci

Absolwenciźródło: ShutterStock

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim (ARWU) - liście 500 najlepszych uczelni świata. UJ i UW znalazły się w piątej setce zestawienia. W poprzednich latach były w czwartej setce.

Reklama

Reklama

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku po raz 14. najlepszą uczelnią świata został amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu znalazły się również uczelnie z USA: Stanford oraz University of California z Berkeley. Najlepsza europejską uczelnią jest w rankingu brytyjski Cambridge, który w tym roku awansował na 4. miejsce zestawienia (rok temu był na miejscu 5.).

Jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w zestawieniu - UW i UJ - zanotowały pierwszy od niemal początku istnienia rankingu zauważalny spadek pozycji - od ponad dekady zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i Jagielloński zajmowały miejsca w czwartej setce zestawienia. W tym roku zajęły miejsca w ostatniej setce zestawienia (grupa uczelni z numerami od 401 do 500).

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500.

Reklama

Tagi:UW, uj, edukacja

Reklama

 • fizzy(2016-08-16 14:34) Odpowiedz 160

  I jak tu przejść do gospodarki opartej na wiedzy? Zostaniemy przy tych meblach, jabłkach i montowaniu zachodniej technologii. Do pułapki średniego wzrostu na szczęście jeszcze daleko.

 • Trey(2016-08-16 14:33) Odpowiedz 122

  Humanistyka w Polsce zapewne nie jest gorsza od tej gdzie indziej. Nauki ścisłe chyba też nieźle stoją. Problemem jest zapewne jak zwykle finansowanie i zarządzanie, ale cóż z tym można zrobić. Powinno się chyba zmienić skrótowce polskich uczelni z UJ albo UW na UB i TW

 • qazik(2016-08-16 17:11) Odpowiedz 111

  8 lat reform i co, kicha! 27 miliardów złotych z poprzedniej perspektywy unijnej i pewnie drugie tyle z obecnej, plus 7 mld rocznie z budżetu - i co, kicha! KNOW-y, granty, TEAM-y, MAESTR-a, punktoza, grantoza - i co, kicha! A to feler, westchnął seler!

 • Gość(2016-08-16 14:50) Odpowiedz 100

  To świadczy o tym ,że należy zreformować szkolnictwo wyższe.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Windziarz(2016-08-16 15:02) Odpowiedz 103

  No tak. Ale tylko u nas przed nazwiskiem czołowych naukowców widnieje oprócz Prof, dr hab najbardziej odpowiedzialne za karierę tw. W innych krajach naszego obozu z tym się rozprawiono i uczelnie np. praska są w czubie. Bo dopiero wtedy zaczyna rządzić nauka.

 • olo(2016-08-17 15:38) Odpowiedz 00

  więcej administracji na Uczelniach i w ogóle wypadniemy z jakiegokolwiek rankingu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze