statystyki

Koniec niezależności? Szefowie prokuratur na krótkiej smyczy

13 września 2016, 06:01
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Sądownictwo

Sądownictwoźródło: ShutterStock

Prawie 90 proc. szefów wszystkich prokuratur rejonowych zostało powołanych przez prokuratora generalnego na stanowiska tylko czasowo. Na poziomie prokuratur okręgowych p.o. stanowią 69 proc., a regionalnych 36 proc.

Reklama

Reklama

Zdaniem komentatorów taka tymczasowość prowadzi do tego, że funkcyjni śledczy mogą zapomnieć o samodzielności i niezależności. W zamian otrzymują krótką smycz. – To dowód na to, że kadra kierownicza jest uzależniona od woli decydentów, czyli kierownictwa prokuratury – mówi Andrzej Kaucz, prokurator w stanie spoczynku, ostatni sekretarz zlikwidowanej Krajowej Rady Prokuratury.

Janusz Kaczmarek, były prokurator krajowy i szef MSWiA, obecnie adwokat, podkreśla, że co prawda zarówno szefa p.o., jak i tego zwykłego można odwołać w każdej chwili, jednak w tym drugim przypadku trzeba umotywować decyzję. Gdy natomiast taki szef na próbę się nie sprawdzi, wystarczy poczekać, aż skończy się okres, na który przekazano mu obowiązki.

– Różnica między tymczasowym szefowaniem a szefowaniem jest taka sama jak między konkubinatem a małżeństwem – obrazowo tłumaczy jeden z naszych rozmówców.

>>> Czytaj też: Jaki jest stosunek Polaków do reprywatyzacji? To badanie nie pozostawia złudzeń

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze