statystyki

Kulisy przejęcia Monsanto przez Bayer: kim jest para menedżerów, która chce rządzić światem?

15 września 2016, 10:31 | Aktualizacja: 15.09.2016, 16:15
Źródło:Bloomberg
Marijn Dekkers, były dyrektor zarządzający Bayer AG (po lewej), Werner Wenning, prezes Bayer AG (środek), Werner Baumann, obecny dyrektor zarządzający Bayer AG. (29.04.2016, Kolonia, Niemcy)

Marijn Dekkers, były dyrektor zarządzający Bayer AG (po lewej), Werner Wenning, prezes Bayer AG (środek), Werner Baumann, obecny dyrektor zarządzający Bayer AG. (29.04.2016, Kolonia, Niemcy)źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jasper Juinen

Obecny dyrektor zarządzający Bayer AG Werner Baumann objął stanowisko 1 maja 2016 roku. Zaledwie 10 dni później nowy CEO niemieckiego giganta złożył Monsanto ofertę przejęcia, która zmieni na zawsze jego 153-letnią firmę. Na taki krok nie mógłby sobie pozwolić żaden nowy dyrektor zarządzający – chyba, że cieszy się zaufaniem i poparciem wpływowych przyjaciół.

Reklama

Reklama

Bliska znajomość Wernera Baumanna z prezesem Bayera – Wernerem Wenningiem – była kluczowa dla przeprowadzenia największego w historii niemieckich firm przejęcia o wartości 66 mld dol. – uważają osoby związane ze sprawą, które chcą zachować anonimowość.

Werner Wenning miał badać możliwości przejęcia Monsanto już 10 lat temu jako dyrektor zarządzający Bayer. Baumann i Wenning bardzo ściśle współpracowali w czasie negocjacji z Monsanto. Wspólnie udało im się wypracować ogłoszone w środę porozumienie, które na zawsze zmieni krajobraz w branży chemii i rolnictwa.

“Jeśli dysponujesz połączeniem zaufania, dużej inteligencji i powszechnym poparciem, to czego można chcieć więcej” – mówił Baumann w odniesieniu do Wenninga.

Połączenie Bayer z Monsanto uczyni z niemieckiej firmy największego na świecie dostawcę nasion, rolniczego giganta, który ma stosunki handlowe z rolnikami z sześciu kontynentów. Bayer – firma, która wynalazła aspirynę, opatentowała heroinę jako lek na kaszel i współpracowała z nazistowskim reżimem, korzystając z pracy przymusowej, dziś chce się skupić na dostarczaniu wysokiej jakości żywności światu.

Połączenie z Monsanto ma jednak swoją cenę – nie tylko finansową, ale i wizerunkową. Bayer od lat jest oceniany jako jedna z marek, której konsumenci ufają najbardziej. Tymczasem niemiecka firma łączy się z Monsanto – przedsiębiorstwem o bardzo złej reputacji wśród obrońców środowiska i aktywistów. Monsanto jest bowiem postrzegana jako firma odpowiedzialna za rozwój i rozpowszechnienie na szeroką skalę organizmów modyfikowanych genetycznie, które są często zakazane w Europie.

Jednak “dla Baumanna i Wenninga to przejęcie jest wielkim przełomem. Dziś obaj zastanawiają się, jak to wykorzystać. Ścieżka jest wyboista, ale myślę, że im się uda” – komentuje Marc Tuengler, dyrektor zarządzający niemieckiego stowarzyszenia prywatnych inwestorów DSW.

>>> Czytaj też: Największa fuzja w historii chemii i rolnictwa. Bayer jednak przejmie Monsanto

Podobne kariery

69-letni Wenning i 53-letni Baumann będą musieli teraz przekonać inwestorów i pracowników o wartości tej fuzji. Na pewno pomocne w tym wspólnym przedsięwzięciu będą podobieństwa, jakie ich łączą oraz silna pozycja w strukturach Bayer. Obaj bowiem wywodzą się z przemysłowego Zagłębia Ruhry w Niemczech. Tuż po szkołach dołączyli do struktur niemieckiej firmy. Obaj pracowali w wydziale finansowym Bayer od początku swoich karier. Wreszcie obaj wspinali się po szczeblach kariery, obejmując początkowo stanowiska międzynarodowe, by w końcu powrócić do centrali firmy w Leverkusen.

Ich osobowości jednak są już mniej podobne. Energiczny Werner Wenning zasiada w zarządzie lokalnego klubu sportowego. Jest wytrawnym pracownikiem korporacji, który ma dostęp do wielu poufnych informacji. Jednocześnie sprawuje funkcję zastępcy prezesa Siemensa oraz regularnie bierze udział w sesjach skata – niemieckiej gry karcianej, którą bardzo lubią inni biznesmeni, tacy jak np. Ulrich Lehner, prezes ThyssenKrupp AG.

Werner Baumann z kolei ma suchy, książkowy dowcip i lubi szybkie samochody. Angażuje się w wiele projektów w ramach modnego ostatnio trendu „zrób to sam”.

Baumann i Wenning znali się dużo wcześniej – zanim którykolwiek z nich mógł snuć plany o wielkich fuzjach. Jako wschodząca gwiazda w latach 90. XX wieku, Baumann został wysłany do hiszpańskiego oddziału Bayera. Wówczas Wenning służył tam jako dyrektor zarządzający, który mianował później Baumanna swoim asystentem. Gdy Werner Wenning objął stanowisko dyrektora zarządzającego Bayer w 2002 roku, Baumann wrócił do Niemiec z USA, gdzie pełnił funkcję zarządzające związane z sektorem służby zdrowia. Pod koniec kadencji Wenninga jako CEO niemieckiego giganta, Baumann objął stanowisko dyrektora ds. finansowych. Sześć lat później jego starszy kolega uczynił go dyrektorem zarządzającym Bayer.

Pomimo konserwatywnej reputacji, firma jest znacznie bardziej zwinna i elastyczna niż tradycyjne niemieckie firmy – komentuje prof. John Quelch z Harvard Business School. Firma miała dysponować wystarczająco dużymi środkami finansowymi na wypadek fali fuzji i przejęć w branży. „I właśnie to mogliśmy obserwować” – dodaje Quelch.

W czasie kadencji Wernera Wenninga jako CEO, Bayer w 2006 roku przejął za 17 mld dol. firmę farmaceutyczną Schering AG.

Kolejny wielki krok

W tym roku niemiecki gigant musiał zdecydować się na podobny ruch. W grudniu 2015 roku mogliśmy obserwować połączenie Dow Chemical i DuPont. Dwa miesiące później, w lutym 2016 roku China National Chemical Corp. kupiła szwajcarską Syngentę za 43 mld dol. Bayer już już od połowy 2015 roku badał możliwości przejęcia Monsanto, gdy amerykańskiej firmie nie udało się przejąć szwajcarskiej Syngenty. Wówczas dyrektorem zarządzającym Bayer był Marjin Dekkers, zaś Wenning i Baumann pełnili funkcje dyrektorów finansowych.

Dekkers był przeciwny przeprowadzaniu tak wielkich fuzji jeszcze za jego kadencji. Zatem Werner Baumann spotkał się w kwietniu 2016 roku z Hugh Grantem z Monsanto. To był początek rozmów o przejęciu. Kilka tygodni później, 18 maja w czasie konferencji inwestorów rolniczych w Nowym Jorku szef Monsanto Brutt Begemann powiedział dziennikarzom, że informacje Bloomberga o rozmowach pomiędzy Bayerem a Monsanto „to dzika spekulacja, ponieważ nic takiego nie ma miejsca”.

Prawnicy i specjaliści od PR mieli wówczas nie lada problem – czy pozostawić informacje bez komentarza, czy jednak potwierdzić, że rozmowy faktycznie mają miejsce. Tego samego dnia wieczorem firma wydała oficjalne oświadczenie, że toczą się rozmowy pomiędzy Bayerem a Monsanto.

Pierwsza oferta, w ramach której Bayer miał zapłacić 122 dol. za każdą akcję Monsanto, została odrzucona przez amerykańskie przedsiębiorstwo. Monsanto argumentowało, że może lepsza byłby alternatywa w postaci połączenia się z inną firmą z Niemiec – BASF. Brytyjskie referendum ws. Brexitu opóźniło negocjacje. W lipcu Monsanto odrzuciło drugą ofertę Bayer. Niemiecka firma zaproponowała tym razem 125 dol. za każdą akcję Monsanto.
Przełom w rozmowach nastąpił w sierpniu. Wenning i Baumann polecieli do USA, aby spotkać się tam z Hugh Grantem i jednym z członków rady nadzorczej Monsanto – Stevenem Mcmillanem. Monsanto zgodziło się, aby rozpocząć negocjacje. Dyrektorzy firmy, przedstawiciele banków i prawnicy przerwali wakacje i przystąpili do rozmów z Bayerem. Niemiecka firma współpracowała z Bank of America, Credit Suisse i Rothschild, a Monsanto korzystało z usług Morgan Stanley i Ducera Partners.

Strony doszły do porozumienia na początku września. Bayerowi zależało, aby ogłosić to jeszcze przed spotkaniem z inwestorami pod koniec września. Końcowe rozmowy na temat połączenia Bayer i Monsanto, reprezentowanych przez Wernera Baumanna i Hugh Granta, toczyły się w Nowym Jorku w restauracji Aretsky’s Patroon na Manhattanie. W tym samym czasie prawnicy obu firm pracowali w biurze i przygotowywali ostateczny kształt umowy.

"Kilka wątpliwości"

Bayer musi teraz przekonać urzędy antymonopolowe o korzyściach wynikających z połączenia, które jest bardzo uważnie obserwowane w Waszyngtonie, Brukseli i Pekinie.

“Widzę kilka wątpliwości. Trudno teraz wymienić je wszystkie, ale na pewno stanowią poważny problem. Największym wyzwaniem będzie uzyskanie zgody urzędów antymonopolowych” – komentuje Markus Manns z Union Investment, jeden z 15 największych udziałowców Bayera.

Reklama

Reklama

 • aaaaa(2016-09-15 11:39) Odpowiedz 603

  "...dziś chce się skupić na dostarczaniu wysokiej jakości żywności światu." taaaa jasne... piękne słówka najlepszą dla człowieka żywność produkuje Matka Ziemia i żadne pieniądze tego nie zmienią

 • pesymista(2016-09-15 13:27) Odpowiedz 502

  Bayer jako część IG Farben był dostawcą Cyklonu B do obozów koncentracyjnych. Nie mieli skrupułów. Monsanto produkuje trującą chemię dla Armii USA i genetycznie zmodyfikowane nasiona. Teraz połączyli siły dla zdrowia i szczęścia Ludzkości. TTIP narazie nie przeszło a GMO w Europie musi być. SYF - za aprobatą możnych zbliża się i do nas.

 • nwo(2016-09-15 11:51) Odpowiedz 461

  Przeczytałem informację, że Monsanto produkuje genetycznie zmienione zboża, które nie obrodzą na następny rok. Więc jeżeli chcesz obsiać na rok następny to nie zrobisz tego ze swoich zapasów ale musisz kupić nowe zboże u nich. Jeżeli chciałbym przejąć kontrole nad ludzkością to ....

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Janusz(2016-09-15 11:19) Odpowiedz 353

  Masoni doslownie przejmuja swiat.

 • StAAbrA(2016-09-15 13:10) Odpowiedz 271

  Agroeugenika . Umówmy się . Aha - i ludobójstwo , tak na marginesie .

 • zorientowana maruda(2016-09-15 13:01) Odpowiedz 261

  Black Rock/Vanguard kontrolują Bayer AG, a BlackStone/Black Rock/Vanguard kontrolują Monsanto a kto kontroluje wszystkie wymienione? nie jest to trudne do znalezienia, wszystko pozostaje w rodzinie (dosłownie)

 • kuropatka(2016-09-15 15:58) Odpowiedz 242

  Wszystko ustawione i pod kontrolą kogo trzeba. To tylko pionki w rękach rządzących światem. Ma być nie więcej jak 500 mln. ludzi i wszystko jest robione w tym kierunku. Jeśli ta ich żywność jest tak zdrowa to dlaczego jej nie jedzą? Dlaczego dwór królowej brytyjskiej ma własne gospodarstwo rolne i własną żywność? A co jedzą inni możni? Czy aby żywność produkowaną na wynalazkach Monsato i Bayera? Nie nadążyli by jeździć na pogrzeby.

 • xadafsasfs(2016-09-15 11:50) Odpowiedz 184

  Za 10 lat pewnie Chińczycy przejmą Bayer.

 • Kriz(2016-09-16 11:03) Odpowiedz 130

  A ja się pytam gdzie jest UE, gdzie jest urząd antymonopolowy ? niestety prawda jest taka, że gdyby to nie była Niemiecka spółka to by od razu uruchomiły się różne unijne potworki aby fuzję taką zablokować, jednak To Niemcy przejmują więc jest wszystko OK. Tak właśnie działa iV Rzesza pod nazwą Unia Europejska. Kiedy wreszcie rządy i zwykli ludzie to pojmą ?!

 • piotr(2016-09-16 10:19) Odpowiedz 122

  Teraz spokojnie w europie bedzie mozna spozywac GMO bez potrzeby transportowania nasion z usa. Ludzie musza sie skrzyknac i zniszczyc finansowo firme bayer inaczej ona nas zabije

 • jak ich nazwać?(2016-09-16 22:39) Odpowiedz 52

  No i dlatego właśnie taka katolicka /jeszcze, jak to się stało, że jeszcze/ Polska i katolicki rząd jest solą w oku takich gigantów, którzy grają na tej szachownicy świata za pomocą swoich figur-polityków. Przykro, że są i u nas dyspozycyjni politycy, którzy robią wszystko abyśmy byli na kolanach przed wielkimi. Jak takich nazwać?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Visjoner(2016-09-16 16:33) Odpowiedz 50

  "Masoni przejmują Świat." poza tym przekupują rządy i międzynarodowymi porozumieniami niszczą demokrację aby wyborcy już nic nie mogli zrobić.

 • kokiki(2016-09-19 10:30) Odpowiedz 00

  Giganci wszystkich krajów ....łączcie się. Artykulik pisany cienkim stylem na potzreby ciekawego/nie mylić z uważnym/ czytelnika . Ot propaganda i tyle.Pełno jej na portalach

 • wiem o tym(2016-09-17 20:23) Odpowiedz 00

  Masoni przejmują świat?, nie prawda, to oni tak uważają. Pojęcia nie mają co ich czeka, nawet bladego. Po nocy przyjdzie dzień, a masoni...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze