Ryzyko polityczne w krajach wschodzących jest wyższe niż kiedykolwiek. W gronie najważniejszych gospodarek wchodzących najwyższy poziom ryzyka odnotowuje się za sprawą Rosji we Wspólnocie Niepodległych Państw, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Przy tak ocenianych zagrożeniach firma Coface ogłosiła w tym tygodniu w Paryżu swój coroczny rating, dotyczący 160 państw.

Z jakimi krajami współpraca jest najbardziej ryzykowna dla polskich firm? Najniższy z możliwych ratingów (poziom E) ma tylko jeden kraj w Europie, jest to Kosowo.

Dwa kraje, z którymi kontakty gospodarcze są bardziej istotne dla Polski, ale mają niewiele lepszy, bardzo ryzykowny rating (poziom D), to Białoruś i Ukraina. Natomiast Rosja jest postrzegana lepiej, przypisano jej poziom D (dla porównania: Polska oceniana jest na poziomie A3).

Co może być dodatkowo istotne dla myślących o biznesie w tym ostatnim kraju? - Rosja wychodzi z dwuletniej recesji, jednak symptomy ożywienie będą bardzo wolno przekładać się na wzrost gospodarczy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.