Ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS wyjdą z Kancelarii Prezydenta; to będą prezydenckie projekty ustaw - zapowiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dodał na etapie ich przygotowania Andrzej Duda może zasięgnąć opinii i przeprowadzić konsultacje.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. Dodał, że przygotuje nowe ustawy w tej sprawie. Mam nadzieję, że przy pomocy ekspertów te ustawy uda się przygotować w ciągu dwóch miesięcy - podkreślił.

"Na etapie przygotowania (projektów) prezydent może zasięgnąć opinii, konsultacji, dopraszać do rozmów różne stowarzyszenia, różne instytucje. Ale to będzie prezydencki projekt ustawy. To nie jest tak, że każdy coś podyktuje do ustawy i że to będzie zapisane. Konsultacje polegają na tym, że ktoś zgłasza swoje opinie, propozycje, ale za całość ustawy będzie odpowiadał prezydent. Skoro on ten projekt podpisze to musi mieć także świadomość, że to jest zgodne z jego poglądami na te sprawy" - podkreślił minister Łapiński w poniedziałek w TVN24.

Jego zdaniem w konsultacje mogłoby się zaangażować "całe spektrum sceny politycznej w jakiś sposób". "Ale to dopiero przed nami" - dodał. Prezydent dopiero to przedstawi, w jaki sposób widziałby udział osób, nie tylko prawników Kancelarii" - zaznaczył Łapiński.

"Co do konkretnych stowarzyszeń, czy organizacji, nie chciałbym tego wymieniać. Na pewno prezydentowi będzie zależało, aby to były szerokie konsultacje" - podkreślił minister.