Jaishankar poinformował we wtorek dziennikarzy, że ponadgodzinne spotkanie obu przywódców w chińskim mieście Xiamen było "konstruktywne w kwestii wzajemnych stosunków i kierunku ich rozwoju".

Prezydent Chin, jak podała agencja Xinhua, podkreślił, że stabilne i zdrowe stosunki między Chinami a Indiami leżą w podstawowym interesie obu narodów, i wyraził pragnienie współpracy z sąsiednim krajem w celu "poprawy wzajemnego zaufania i współpracy, tak aby skierować dwustronne stosunki na dobrą drogę".

Indyjski wiceminister zauważył również, że oba kraje uważają, iż "personel związany z obronnością i bezpieczeństwem powinien utrzymywać intensywne kontakty i współpracę" i zapewnić, by nie dochodziło do sytuacji, jakie miały miejsce niedawno.

W zeszłym tygodniu Indie zgodziły się wycofać swoje wojsko z płaskowyżu Doklam (chin. Donglang) w Himalajach przy granicy chińsko-bhutańskiej. Roszczenia do tego płaskowyżu zgłaszają Chiny i królestwo Bhutanu, którego zewnętrzne bezpieczeństwo gwarantują Indie.

Doklam leży w pobliżu tzw. korytarza Siliguri łączącego indyjski stan Sikkim ze stanem Bengal Zachodni i resztą Indii.

Do sporu między Chinami a Indiami doszło na początku czerwca w związku z budowaną przez stronę chińską drogą na płaskowyżu na granicy chińsko-bhutańskiej. Kiedy Bhutan, nieutrzymujący z Chinami stosunków dyplomatycznych, poprosił Indie o interwencję, Delhi wysłało kilkuset żołnierzy. Nie wiadomo jednak, czy w porozumieniu o wycofaniu wojsk Chiny zgodziły się wstrzymać budowę kontrowersyjnej drogi.

Xi i Modi spotkali się z okazji odbywającego się w chińskim mieście portowym Xiamen szczytu przywódców krajów BRICS (Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA) z udziałem prezydentów Meksyku, Tajlandii, Egiptu, Gwinei i Tadżykistanu. (PAP)