Selvita podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) umowę dot. dofinansowania projektu pn. "Nowa generacja immunoterapii nowotworów oparta o aktywację odpowiedzi immunologicznej pacjentów", poinformowała spółka.

NCBiR pokryje 30 z 44 mln zł całkowitych kosztów projektu. Okres jego realizacji został określony na lata 2017-2022.

W efekcie realizacji projektu spółka planuje wprowadzić do swojej oferty charakteryzującego się wysokim potencjałem komercyjnym kandydata na lek, umożliwiającego nowatorską immunoterapię nowotworów. Projekt jest istotnym komponentem platformy immunoonkologicznej, która stanowi znaczący element strategii grupy Selvita na lata 2017-2021, podano.

"Naszym celem jest rozwój małocząsteczkowych terapeutyków działających jako system wczesnego ostrzegania układu immunologicznego pacjenta o istnieniu komórek rakowych jako zagrożenia i jego mobilizacji. Docelowo rozwijane przez nas substancje mają pobudzić układ odpornościowy pacjenta do samodzielnej eliminacji komórek nowotworowych" - powiedział wiceprezes i dyrektor naukowy Selvity Krzysztof Brzózka, cytowany w komunikacie.

Szacuje się, że grupa pacjentów z zimnymi (słabo immunogenicznymi, opornymi) nowotworami nieodpowiadająca na obecną immunoterapię inhibitorami punktów kontrolnych (np. przeciwciała na PD-1 lub CTLA4) stanowi ok. 50% populacji pacjentów. Potencjalne substancje lecznicze rozwinięte w ramach dofinansowanego projektu będą zatem stanowić odpowiedź na silną, niezaspokojoną potrzebę terapeutyczną, podano także.

"Rozwój platformy immunoonkologicznej jest jednym z kluczowych elementów przedstawionej na początku sierpnia strategii grupy na lata 2017-2021. Jest to jeden z najbardziej obiecujących obszarów terapeutycznych, cechujący się bardzo wysokim potencjałem komercyjnym" - podsumowano.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.

>>> Czytaj też: 75 mln Europejczyków nie może zaspokoić potrzeb materialnych. Gdzie jest najgorzej? [MAPA]