W wypowiedzi dla TVP Info rzecznik rządu wyjaśniała, że Komisja Europejska ma dużo powodów by nie podchodzić do sprawy w sposób dogmatyczny i spojrzeć – jak to nazwala - na nowe otwarcie.

„Kwestionowane projekty są zupełnie inne od tych wcześniej przyjętych. Zarówno w ustawie o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa czy ustroju sądów powszechnych, wiele elementów zostało zmienionych” - dodała.

Joanna Kopcińska zwróciła również uwagę, że musi być jednomyślność wśród krajów Unii Europejskiej, by doszło do sankcji, a takiej nie będzie. „Już nie tylko Węgry mówią o tym, że nie zagłosują przeciwko Polsce”.

Zdaniem rzecznika rządu, nie ma konkretnych zarzutów, a Komisja podchodzi do praworządności w Polsce ogólnikowo. „Oczywiście nie lekceważymy słów, które płyną ze strony Komisji Europejskiej o zagrożeniach wynikających z kwestionowania praworządności w naszym kraju, ale one są absolutnie nieuzasadnione” - podkreśliła.

Kopcińska powiedziała, że nie należy upolityczniać tej sprawy. „Mam nadzieję, że to nie będzie rzutowało na wzajemne stosunki między Warszawa i Brukselą” – dodała. Zaakcentowała także, że Komisja Europejska ma prawo podjąć na własną odpowiedzialność takie działania (dotyczące sankcji wobec Polski – PAP), ale są one niepotrzebne.

Zdaniem rzecznika rządu, w przypadku wątpliwości co do tego, czy polskie prawo jest zgodne z prawem unijnym, lepiej byłoby takie sprawy kierować do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. „Bo w ten sposób eliminujemy upolitycznianie pewnych faktów, co jest absolutnie niepotrzebne” - dodała.

„Unia ma zbyt wiele problemów, które należy rozwiązać. Komisja Europejska poświęca tak dużo uwagi Polsce, ale Polska jest krajem demokratycznym i suwerennym, tu nie dzieje się nic złego. Pierwotne projekty, do których Komisja miała zastrzeżenia zostały zmienione, dlatego należy oczekiwać również w tym temacie nowego spojrzenia”.

Joanna Kopcińska zapewniła, że w przypadku uruchomienia artykułu 7, rząd będzie rozmawiać. „Jesteśmy otwarci na dialog i mamy argumenty, które przekonają, że nie dzieje się nic złego, nie ma zagrożenia dla praworządności w Polsce” - podkreśliła.

„Opierajmy się na faktach, a nie na spekulacjach. Liczę na to, że po dogłębnej analizie komisarze wycofają się, a jeśli nie to wskażą nam gdzie ta praworządność jest łamana” – powiedziała Kopcińska.

„Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Słuchamy przedstawicieli Unii Europejskiej, ale dobrze byłoby, żeby oni słuchali także naszego głosu, a przede wszystkim bazowali na faktach. Straszenie polskiego społeczeństwa sankcjami jest nieuzasadnione”.

Kopcińska podkreśliła, że Polska będzie rozmawiała z krajami Unii, bo jesteśmy członkiem UE tak jak inne kraje.

>>> Czytaj też: Porozumienie z UE było na wyciągnięcie ręki. Ujawniamy kulisy tajnych rozmów rządu PiS z Brukselą