"Od lat jestem gotów ubiegać się o prezydenturę Gdańska" - mówił dodając, że chciałby zostać kandydatem "zjednoczonej opozycji". "Tylko tak możemy pokonać PiS, miasto po mieście, wieś po wsi. Zjednoczeni" - uważa Jarosław Wałęsa. Zaznaczył, że ma już program dla Gdańska. "Przedstawię go, jak tylko zostanie ogłoszona moja kandydatura" - tłumaczył w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Europoseł pytany, czy obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który ogłosił zamiar ubiegania się o reelekcję, mógłby zostać kandydatem PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego stwierdził, że "taki scenariusz jest możliwy". Dodał, że propozycja "leżała już na stole". Zdaniem Wałęsy "kłopoty prawne Pawła Adamowicza będą wykorzystywane w kampanii przez przeciwników politycznych". W jego ocenie Adamowicz "wyszedł przed szereg". "W tej chwili toczą się rozmowy w opozycji, aby do wyborów pójść szerokim blokiem" - tłumaczył dodając, że "opozycja wspólnie zamierza stawić opór PiS".

Pytany, czy Platforma poprze kandydaturę europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego na wiceszefa PE, w miejsce Ryszarda Czarneckiego, Wałęsa odpowiedział, że zamierza oddać na niego swój głos. Jego zdaniem "dobrze, że Ryszard Czarnecki nie będzie już wiceprzewodniczącym PE". "Nie znam drugiego tak zakochanego w sobie człowieka" - dodał. W ocenie Wałęsy Czarnecki "uwielbia ton swojego głosu". "Czarnecki zaszkodził Polsce w PE, przypinając łatkę szmalcowników i pokazał się również jako osoba zacietrzewiona" - uważa europoseł. "Mam nadzieję, że pan Krasnodębski nie będzie drugim Czarneckim" - dodał.