Nie nowe telefony i nowe produkty prezentowane na kongresie będą w najbliższym roku decydować o przyszłości firm telekomunikacyjnych, lecz innowacyjność, która pozwoli dostarczać klientom produkty i rozwiązania obniżające koszty, a przez to pomagające przetrwać kryzys, uważa duńska firma badawcza Strand Consult, określając 2009 rok jako rok prawdy.

Wśród 1286 wystawców na trwającej od poniedziałku do czwartku imprezie jest sześć firm z Polski. Czwórka - Comarch, eLeader Smartphone Solutions, Psiloc i Wind Mobile - gości tu nie pierwszy raz. TeleMobile Electronics i TechLab 2000 to debiutanci. Na liście nie ma zaś wielokrotnego uczestnika - łódzkiego Ericpolu.

Wind Mobile znalazł się w gronie firm, których rozwiązania ubiegają się o nagrody organizatora MWC - GSM Association. W 2005 roku, gdy kongres odbywał się jeszcze w Cannes, do nagrody nominowana była Heyah, marka Polskiej Telefonii Komórkowej.

Z informacji oficjalnych i nieoficjalnych wynika, że na tegorocznym MWC dojdzie do prawdziwej ofensywy smartfonów czy wielofunkcyjnych telefonów komórkowych z systemem operacyjnym. W ocenie analityków, choć w tym roku globalna sprzedaż komórek spadnie nawet o 10 proc. do poniżej 1 mld sztuk, to ten typ telefonów będzie odnotowywał nadal wzrost. Analitycy sądzą, że w związku z oczekiwanym wzrostem liczby dostawców i oferowanych modeli zaostrzy się konkurencja na rynku smartfonów.

Oficjalnie premierę swej pierwszej takiej komórki zapowiedział Acer, czołowy producent komputerów. Telefon z logom Acera to efekt przejęcia przez tę tajwańską firmę spółki E-Ten, producenta smartfonów. Producentami kolejnego smartfona, którego premiera jest oczekiwana w Barcelonie, mają być Asus (tajwański producent komputerów) oraz Garmin, znany z urządzeń do nawigacji satelitarnej. Pojawiły się plotki, że smartfona pokaże też Dell, czołowy amerykański producent komputerów. Jest tylko jeden szkopuł - Della nie ma na liście wystawców MWC. Będzie za to japoński producent komputerów Toshiba, który pokaże budzący już na kilka dni przed imprezą duże zainteresowanie smartfon TG01 wyposażony w 1-MHz procesor.

Jak co roku oczekiwane są premiery telefonów LG, Nokii, Samsunga i Sony Ericssona, a także HTC. Część zapewne będzie smartfonami. Wiele z tych urządzeń ma mieć dotykowy ekran, który powoli staje się standardem w bardziej zaawansowanych technologicznie komórkach. Inne będą wyposażone w pełną klawiaturę QWERTY, która pojawia się już także w telefonach z tzw. średniej półki (Nokia E63).

Spodziewane jest, że Samsung pokaże pierwszy telefon komórkowy z aparatem fotograficznym wyposażonym w matrycę 12 mln pikseli. Oczekiwane są pierwsze komórki wyposażone w projektor slajdów umożliwiający prowadzenie prezentacji.

Według mediów Microsoft zaprezentuje w Barcelonie myPhone, aplikację, która pozwala tworzyć zapasową kopię prywatnych danych znajdujących się w telefonie komórkowym (numery telefonów, adresy, kalendarz). Usługa pozwala w dowolnym momencie zsynchronizować telefon z serwerem i wgrać kopię do telefonu. Z kolei Samsung ogłosi otwarcie własnego sklepu z aplikacjami. Takie sklepy są już dostępne dla użytkowników iPhone (App Store) i telefonów z systemem operacyjnym Android (Android Market). Według mediów ogłoszony zostanie też sojusz Nokii z portalem społecznościowym Facebook.

W centrum uwagi uczestników kongresu będą wszelkie usługi dodane, które mogą zwiększyć przychody operatorów. Szczególne nadzieje wiązane są z mobilnymi płatnościami i wykorzystywaniem komórek do transferu pieniędzy.

W Barcelonie producenci sprzętu do budowy sieci komórkowych będą przekonywali operatorów, że już są gotowi do dostarczania rozwiązań do budowy sieci czwartej generacji zwanych LTE. Premierę własnego rozwiązania zapowiedziała chińska firma ZTE. Według Larsa Svenssona, szefa Ericssona w Polsce, pierwsza komercyjna sieć LTE ruszy w 2010 roku, a w Polsce komercyjne wprowadzenie tej technologii oczekiwane jest w 2012 roku. Technologia LTE pozwala przesyłać dane z prędkością nawet do 150 Mb/s.

Kryzys gospodarczy i szukanie oszczędności dotyczy także sieci komórkowych. Dlatego producenci sprzętu zwracają na MWC uwagę na swe energooszczędne oraz wykorzystujące energię odnawialną (wiatr, słońce) rozwiązania. Zasilane energią słoneczną telefony pokaże holenderska firma Intivation, zaś wiatrowe i słoneczne stacje bazowe szwedzki Flexenclosure.