Budimex: Rentowność spadnie w l. 2018-2019, ale chcemy pozostać lepsi od rynkuWarszawa, 14.06.2018 (ISBnews) - Budimex ocenia, że utrzymanie rentowności operacyjnej na poziomie ubiegłorocznych 9,2% jest niemożliwe w latach 2018-2019, ale chciałby osiągać w tym czasie rentowności lepsze niż rynek, poinformował prezes Dariusz Blocher.

"To jest, moim zdaniem, w tym i kolejnym roku niemożliwe" - powiedział Blocher dziennikarzom w kuluarach Kongresu Infrastruktury Polskiej, pytany o utrzymanie poziomu rentowności operacyjnej z 2017 r.

"Zawsze odnosimy się do rynku i wierzę, że nasza rentowność będzie lepsza niż rynek, ale będzie gorsza niż w latach ubiegłych - w części budowlanej" - dodał, wskazując, że w kolejnych trzech latach w wynikach grupy będzie rósł udział części deweloperskiej.

Pytany o kierunki działań w celu poprawy rentowności segmentu budowlanego, Blocher wskazał, że "niewiele już można zrobić".

"Proste metody się wyczerpały, na ludziach nie możemy oszczędzać. Jedyne co, możemy brać nowe kontrakty po lepszych cenach" - powiedział.

"Jeżeli nie będzie waloryzacji cen, wprowadzonej do kontraktów podpisanych po 1 stycznia 2016 r. - bo to nas wszystkich boli - to my też będziemy mieli problemy i to jasno komunikujemy" - podkreślił także.

Z pozytywnych aspektów wyraził nadzieję, że "wzrost cen materiałów budowlanych już nie będzie taki spekulacyjny", jak do tej pory i że kontrakty, na które Budimex składał w tym roku oferty "wyglądają lepiej".

"Musimy pokończyć 'złe' kontrakty, które będą ciągnęły wyniki w dół, a nowe będą coraz lepsze" - podsumował.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2017 r. miał 6,37 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)