Skurkiewcz: MON nie rezygnuje z żadnego z programów modernizacyjnych dla wojska

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
15 czerwca 2018, 16:36
Odwołanie zaproszenia do składania ofert ws. zakupu śmigłowców dla wojsk specjalnych wynika ze zmiany kolejności realizacji potrzeb Sił Zbrojnych; nie oznacza to całkowitej rezygnacji z zakupu tych maszyn - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Skurkiewicz odpowiadał w Sejmie na pytania posłów Platformy Obywatelskiej ws. zakupu śmigłowców dla polskiej armii w związku z anulowaniem przez Inspektorat Uzbrojenia zaproszenia do składania ofert na dostawę tych maszyn dla wojsk specjalnych.

"Chcę zapewnić, że rząd PiS, ministerstwo obrony narodowej, nie rezygnuje z żadnego z programów modernizacyjnych (...) Wycofanie zaproszeń z postępowania na część śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że rezygnujemy z całego programu śmigłowcowego" - oświadczył Skurkiewicz.

Dodał, że przy realizacji programu trzeba określić, które śmigłowce są potrzebne armii w pierwszej kolejności, a na które można jeszcze poczekać. Zwracał uwagę, że śmigłowce którymi obecnie dysponują wojska specjalne, należą do najnowszych w Siłach Zbrojnych.

Wiceszef MON przekazał też, że odwołanie zaproszenia do składania ofert na maszyny dla wojsk specjalnych to konsekwencja "zmiany priorytetów modernizacyjnych Sił Zbrojnych", i co za tym idzie, "kolejności realizacji potrzeb Sił Zbrojnych". Skurkiewicz zapewnił ponadto, że decyzję w tej sprawie podjęto po dokonaniu szczegółowej analizy oraz wniosku szefa Sztaby Generalnego gen. Leszka Surawskiego w tej sprawie. "To nie oznacza, że rezygnujemy z zakupu śmigłowców dla wojsk specjalnych" - podkreślił.

Skurkiewicz poinformował ponadto, że po 2022 roku, do Polski trafią pierwsze śmigłowce uderzeniowe w ramach programu Kruk. (PAP)

autor: Maciej Zubel

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj