Akcję "Smog" funkcjonariusze z ruchu drogowego z całego kraju przeprowadzają co miesiąc. Działania te mają wyeliminować z ruchu pojazdy, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Policjanci wyposażeni są w dymomierze pozwalające określić jakość spalin. Ostatnia kontrola na polskich drogach odbyła się 14 listopada.
"W trakcie środowych działań policjanci przeprowadzili 19,625 tys. kontroli pojazdów. W ich trakcie w 127 przypadkach ujawnili nieprawidłowości w zakresie emisji spalin" – powiedział podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. W tych przypadkach funkcjonariusze zobowiązani byli do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu. Ale dokumentów w ramach akcji "Smog" zatrzymano w środę znacznie więcej, bo 474.
"W czasie akcji +Smog+ funkcjonariusze skupiają się nie tylko na spalinach, ale także na technicznych usterkach pojazdów, które wpływają na zanieczyszczanie środowiska" – wytłumaczył podinsp. Kobryś. Dowód rejestracyjny zatrzymywano m.in. w sytuacjach, gdy z samochodu wyciekały płyny eksploatacyjne czy był uszkodzony układ wydechowy.
Policja od stycznia do listopada skontrolowała ponad ćwierć miliona pojazdów. W związku z "nieprawidłowościami w zakresie emisji spalin" zatrzymano 1638 dowodów rejestracyjnych, a w związku z "innymi naruszeniami wymagań ochrony środowiska" -około 4,5 tysiąca.
Jak podaje BRD KGP, właściciel lub posiadacz pojazdu o złym stanie technicznym może zostać ukarany mandatem do 500 złotych, nawet jeżeli to nie on siedział za jego kierownicą w momencie kontroli. Takiej samej kary można spodziewać się za brak ważnych badań technicznych samochodu. Policja przypomina, że w sytuacji zatrzymania dowodu rejestracyjnego z powodu naruszenia norm ochrony środowiska kierowca nie może ponownie uruchomić silnika. Auto trzeba z miejsca kontroli odholować.
Funkcjonariusze informują, że zniesiony od 1 października obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego nie powoduje braku konsekwencji dla kierowcy niesprawnego pojazdu. "Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany fizycznie, ale w przypadku jego braku funkcjonariusze wpisują zatrzymanie dokumentu do systemu informatycznego" – powiedział PAP Kobryś. W obu przypadkach kierowca otrzymuje pokwitowanie.
Kolejne kontrole w ramach akcji "Smog" zostaną przeprowadzone 4 grudnia.
policja 997(2018-11-16 17:12) Zgłoś naruszenie 5211
Dziwne, biednych kierowców policja dorzyna, a do dnia dzisiejszego nic nie zrobiono z paleniem śmieci i śmietnisk.
OdpowiedzWitold(2018-11-16 22:49) Zgłoś naruszenie 4513
Po pierwsze to jakie policjant ma kompetencje do badania stanu technicznego samochodu? Zdawał egzamin na uprawnienia diagnosty? To po co mamy diagnostów skoro policjant wie lepiej? Może w takim razie następnym razem poproszę policjanta o podbicie przeglądu okresowego. Po drugie - ludzie mają takie samochody na jakie ich stać, przestańcie porównywać do nas 5x bogatszych niemców. Po trzecie - gdyby współczesne samochody nie były tak zawodne to nie trzeba by kombinować z usuwaniem filtrów. Po czwarte - państwo i EU powinny zająć się wymuszeniem na producentach rozsądnych cen części zamiennych. Tyle lat żyliśmy w dymie z pieców i spalinach i jakoś nasi rodzice i dziadkowie byli zdrowsi niż my, teraz jest histeria pod wpływem grupy ekoterrorystów.
Odpowiedzkassie(2018-11-16 21:40) Zgłoś naruszenie 340
a ich zwolnienia lekarskie kto sprawdzi?
OdpowiedzJasia (2018-11-17 09:58) Zgłoś naruszenie 311
Według CEPiK w 2017r. zarejestrowanych w Polsce było 28.5 mil. pojazdów. Te wytykane nam 474 zabrane dowody samochodowe, to niemal niepoliczalne zjawiska. Dlaczego nikt nie zainteresuje się i nie uwypukli, nie przedstawi badań jakości importowanego węgla. Samochody jeżdżą cały rok. Węgla zazwyczaj używamy gdy zimno. Latem nikt o smogu nie mówi. Co go wiec tworzy.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzppesza(2018-11-18 07:15) Zgłoś naruszenie 10
Na pytanie co go tworzy w lato znajdziesz chyba na każdym portalu który tą tematyką się zajmuje (smog typu los angeles). Szkoda że najpierw piszesz takie posty i osądzasz a wiedzy brak.. Boli jeszcze fakty ilości paluchów w górę znaczy że poziom wiedzy twojej jest powszechny. Długa droga przed naszym narodem w walce ze smogiem.
Antybolszewik(2018-11-16 17:18) Zgłoś naruszenie 283
W końcu - Brawo. W sytuacji gdy jest tyle przypadków białaczki oraz uszkodzeń mięśnia serca u dzieciaków powinno się kończyć pobłażanie dla sprowadzania szrotu lub wycinania filtrów. Pewnie znajdą się tacy, którzy będą to usprawiedliwiać ale trucie rodaków to chory przejaw solidaryzmu.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzAsiek (2018-11-16 19:39) Zgłoś naruszenie 31
Dokładnie! Chyba nawet dzisiaj przeczytałam jakieś wyniki badań, że zanieczyszczone powietrze zabija 4 mln ludzi.. jedynie kary finansowe wydaje mi się są wstanie skłonić rodaków do wymiany aut czy też pieców w domach. Nikt nie lubi tracić pieniędzy! Wystartował program "czyste powietrze" który dofinansowuje np właśnie wymianę pieców węglowych, może i w przyszłości dobrze byłoby rozważyć jakiś program, który pomagałby wymieniać bądź naprawiać auta ? Ja sama skorzystałam kiedyś z innego dofinansowania i jestem dumną posiadaczką kotła firmy KOSTRZEWA, teraz chciałabym go wymienić na kolejny tego producenta, już w pełni zautomatyzowany EEI PELLETS, może niebawem! A o auto po prostu dbam, zmieniam oleje, filtry, naprawiam co się zepsuje na bieżąco.. nie dymię i jestem z tego dumna!
Patryk(2018-11-16 18:05) Zgłoś naruszenie 191
Przydałaby się akcja "hałas" - powyżej N decybeli kara...
OdpowiedzAnty diesel.(2018-11-17 03:31) Zgłoś naruszenie 104
Dobrze, że policja bierze się za dizlowskie kolciuchy z wyciętym katalizatorem.
Odpowiedzenergicznie(2018-11-17 08:24) Zgłoś naruszenie 54
Wypada podać jakiś adres e-mailowy na który można przesyłać filmiki lub zdjęcia kopciuchów w akcji z nr rejestracyjnym, co może być podstawą do wezwania do zweryfikowania stanutechnicznego pojazdu.
Odpowiedz