Sąd w Dalian w północno-wschodniej prowincji Liaoning po ponownym rozpatrzeniu sprawy uznał, że wydany w listopadzie wyrok na Roberta Lloyda Schellenberga jest zbyt łagodny, gdyż skazany uczestniczył w zorganizowanym międzynarodowym przemycie narkotyków - podał sąd w komunikacie na stronie internetowej. Jednocześnie sąd poinformował, że Schellenberg ma prawo w ciągu 10 dni złożyć odwołanie od wyroku.

Skazanie Schellenberga zapewne jeszcze bardziej skomplikuje relacje między Chinami a Kanadą, które pozostają napięte od czasu zatrzymania 1 grudnia przez władze kanadyjskie dyrektor finansowej firmy Huawei, Meng Wanzhou, którą USA podejrzewają o łamanie sankcji nałożonych na Iran, a następnie aresztowaniu w Chinach dwóch obywateli Kanady, którym zarzucono, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Pierwotny wyrok na 36-letniego Schellenberga wydany został 20 listopada. Pod koniec grudnia, a więc już po zatrzymaniu Meng Wanzhou, sąd podjął decyzję o rozpatrzeniu apelacji prokuratury.

>>> Czytaj też: MSZ Chin: Wzywamy do zaprzestania fabrykowania fałszywych informacji na temat Huawei