W styczniu szwedzki rząd prognozował, że wzrost gospodarczy w kraju wyniesie w tym roku 1,1 proc. PKB.

We wtorek szwedzka agencja zdrowia publicznego podała, że liczba osób zakażonych nowym wirusem wzrosła do 24, a źródłem infekcji są Włochy.

Oficjalna ocena ryzyka poważnej epidemii została w związku z tym podniesiona z poziomu "niskiego" do "umiarkowanego", a ryzyko zakażenia za granicą, uznawane dotąd za "wysokie", jest obecnie "bardzo wysokie".

Wcześniej w środę minister finansów Francji Bruno Le Maire przyznał, że negatywny wpływ epidemii na francuską gospodarkę będzie większy niż przypuszczano i spowoduje prawdopodobnie spadek dynamiki PKB o 0,1 pkt.

Bank centralny Francji poinformował w ubiegłym tygodniu, że przygotowuje się do skorygowania w dół prognozy wzrostu gospodarczego, który według wcześniejszych szacunków w 2020 roku miał wynieść 1,1 proc. PKB.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podała w poniedziałek, że koryguje w dół prognozy rozwoju światowej gospodarki w związku z negatywnym wpływem epidemii Covid-19 na niektóre sektory, a zwłaszcza na produkcję przemysłową i turystykę. OECD ostrzegła też przed globalnym spowolnieniem gospodarczym, spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa, a nawet ewentualną recesją w strefie euro i Japonii. (PAP)

fit/ mal/