Papiery wartościowe emitowane przez spółki publiczne są przedmiotem obrotu na giełdzie. Dzięki emisjom akcji, spółki pozyskują kapitał. Oprócz tego, notowanie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych może być pomocne w uzyskaniu finansowania z innych źródeł (m.in. z kredytów bankowych). Generalnie spółki giełdowe mają bowiem prestiż i wiarygodność większą od innych przedsiębiorstw. Nazwa spółki wraz z aktualnym kursem akcji pojawia się regularnie w prasie i mediach elektronicznych.
Wyczerpujących informacji o tym, jak zostać spółką publiczną, udziela Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), m.in. na swojej stronie internetowej (www.gpw.pl).
Przypomnijmy, emitentem akcji notowanych na GPW może być jedynie firma będąca spółką akcyjną. Oznacza to, że przedsiębiorstwa działające w innej formie prawnej, jeżeli chcą zaistnieć na GPW, muszą przekształcić się w spółkę akcyjną bądź zawiązać taką spółkę, wnosząc do niej majątek przedsiębiorstwa.

Podjęcie uchwały o ofercie publicznej

Reklama
Następnie walne zgromadzenie akcjonariuszy (WZA) musi podjąć uchwałę o ofercie publicznej akcji, ich dematerializacji oraz ubieganiu się o dopuszczenie akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym.
Konsekwencją decyzji WZA o dopuszczenie akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym, jest konieczność sporządzenia odpowiedniego dokumentu informacyjnego (prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego). Wymaga to nawiązania przez spółkę współpracy z biegłym rewidentem (który zbada sprawozdania finansowe spółki i przekształci je tak, aby sprawozdania z poszczególnych lat były porównywalne), oraz biurem maklerskim (które będzie pełnić funkcję oferującego akcje spółki w ofercie publicznej). W zależności od indywidualnych potrzeb emitenta, spółka zatrudnia także doradców prawnych oraz finansowych.

Prospekt emisyjny

Roboczą wersję prospektu emisyjnego należy złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Komisja, po przekazaniu emitentowi ewentualnych uwag do prospektu oraz ich uwzględnieniu przez spółkę, w ostatecznej wersji prospektu emisyjnego podejmuje decyzję dotyczącą zatwierdzenia prospektu emisyjnego.
Przed rozpoczęciem oferty publicznej emitent jest także zobowiązany do zawarcia umowy z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. Dotyczy ona rejestracji w KDPW tych papierów, które objęte są ofertą publiczną. Po zakończeniu oferty publicznej, spółka składa wniosek o dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego akcji. Wniosek taki jest rozpatrywany na posiedzeniu zarządu giełdy. Do wniosku należy dołączyć m.in. ostateczną wersję prospektu emisyjnego uwzględniającą wszystkie zalecenia zgłoszone w toku postępowania przed KNF.
Po zdeponowaniu akcji wprowadzanych do obrotu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, zakończeniu publicznej oferty oraz rejestracji akcji nowej emisji przez sąd, spółka składa do zarządu giełdy wniosek o wprowadzenie akcji do obrotu. Zarząd GPW określa m.in. system notowań, a także datę sesji giełdowej, na której nastąpi pierwsze notowanie.

Warunki do spełnienia

Spółki, które chcą, aby wyemitowane przez nich papiery wartościowe były dopuszczone i notowane na rynku regulowanym prowadzonym przez giełdę, muszą spełnić kilka warunków określonych w regulaminie GPW, m.in.:
● sporządzenie i zatwierdzenia odpowiedniego dokumentu informacyjnego i zatwierdzenie go przez organ nadzoru,
● brak toczącego się postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego,
● nieograniczona zbywalność akcji,
● iloczyn liczby wszystkich akcji emitenta i prognozowanej ceny rynkowej tych akcji, a w przypadku gdy określenie tej ceny nie jest możliwe – kapitały własne emitenta, wynoszą równowartość w złotych co najmniej 10 mln euro,
● w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy uprawniony jest do wykonywania mniej niż 5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, znajduje się co najmniej 15 proc. akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu giełdowego, lub 100 tys. akcji objętych wnioskiem o wartości równej co najmniej 1 mln euro, liczonej według ostatniej ceny sprzedaży lub emisyjnej.
DOPUSZCZANIE DO OBROTU GIEŁDOWEGO
Zgodnie z regulaminem GPW, rozpoznając wniosek o dopuszczenie instrumentów finansowych do obrotu giełdowego, zarząd giełdy bierze pod uwagę m.in.:
● sytuację finansową emitenta i jej prognozę, a zwłaszcza rentowność, płynność i zdolność do obsługi zadłużenia, jak również inne czynniki mające wpływ na wyniki finansowe emitenta,
● perspektywy rozwoju emitenta, a zwłaszcza ocenę możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych z uwzględnieniem źródeł ich finansowania,
● doświadczenie oraz kwalifikacje członków organów zarządzających i nadzorczych emitenta,
● bezpieczeństwo obrotu giełdowego i interes jego uczestników.