W pierwszej dziesiątce światowych IPO jest obecnie sześć spółek z Chin i dwie z Brazylii. Poza tym są firmy z Malezji i Macao. Pierwszą 10. zamyka amerykańska technologiczna spółka Verisk Analytics z ofertą wartą 2,16 mld dol.

Brazylijski rekord

Największe tegoroczne IPO przeprowadzono w Brazylii. W ofercie sprzedano akcje Banco Santander Brasil warte 8,07 mld dol.
Najgorętszym w ostatnim miesiącach rynkiem IPO jest Hongkong. Akcje na tej giełdzie sprzedają nie tylko spółki chińskie, ale także z innych krajów. Jeszcze w grudniu powinna odbyć się na tym rynku warta ok. 2 mld dolarów publiczna oferta akcji rosyjskiej firmy Rusal.
Reklama
Według danych zebranych przez agencję Bloomberg od września do końca listopada w pierwszych publicznych ofertach przeprowadzonych na rynkach wschodzących sprzedano akcje za 39 mld dol. W tym samym czasie na giełdach w 23 największych krajach uprzemysłowionych IPO miały wartość 21 mld dol.
Wszystko wskazuje na to, że do końca roku do pierwszej 10. światowych IPO wbije się jeszcze jedna chińska spółka – China Pacific Insurance, trzecia co do wielkości firma ubezpieczeniowa w Chinach.

Debiuty w Hongkongu

Odkładany od września 2008 roku giełdowy debiut może mieć wartość 3,5 mld dol., a debiut na giełdzie w Hongkongu zaplanowany jest na 23 grudnia. Z sygnałów płynących ze spółek wynika, że 2010 rok na rynku IPO w Hongkongu będzie tak dobry jak ten. Już zapowiedziano oferty warte ok. 16,5 mld dol.

>>> Czytaj też: Morgan Stanley zachęca do inwestycji na indyjskiej giełdzie

Eksperci zwracają uwagę, że budzi się też rynek IPO amerykańskich spółek technologicznych. W tym roku na giełdy weszło dziesięć firm z branży, a wartość ich ofert wyniosła 3,8 mld dol. W 2008 roku doszło do trzech ofert wartych ledwie 749 mln dol. Maklerzy są zdania, że w 2010 roku w USA może dojść do 40–50 IPO spółek technologicznych wartych od 4 mld do 5 mld dol.
ikona lupy />
Największe tegoroczne IPO / DGP