Niemcy nie wykluczają możliwości zaangażowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w pomoc dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji - oświadczył w piątek rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm.

Rzecznik zaznaczył jednak, że obecnie decyzja o wsparciu dla Greków nie jest konieczna. "Nadal ufamy, że Grecja może samodzielnie rozwiązać swe problemy dzięki staraniom na rzecz konsolidacji finansów" - powiedział.

W czwartek rząd w Atenach ostrzegł, że może być zmuszony zwrócić się o wsparcie do MFW, jeśli UE nie zdoła porozumieć się w sprawie konkretnego pakietu pomocowego, który poprawiłby warunki kredytowe dla pogrążonego w kryzysie zadłużenia kraju strefy euro. Problem ten będzie tematem szczytu UE w przyszłym tygodniu w Brukseli.

Jak powiedział w piątek Wilhelm, Grecja - tak jak każdy kraj - może sama podjąć decyzję o odpowiednim wniosku do MFW. "Nie wykluczyliśmy wsparcia z MFW. Kwestia ta pozostaje otwarta" - oświadczył. Zastrzegł, że rząd w Atenach nie zwrócił się dotąd o pomoc finansową.