Choć z danych zestawiających przeciętne oprocentowanie lokat i średnią stopę zwrotu z funduszy pieniężnych i gotówkowych z kilku ostatnich lat wynika, że fundusze miały w większości wypadków lepsze wyniki, to mimo wszystko inwestor powinien wybrać lokatę jako instrument inwestycji.

"Dokonując oceny wyników funduszy pieniężnych i gotówkowych z lokatami terminowymi popełnia się często poważny błąd, poprzez zestawianie aktualnych oprocentowań depozytów z historycznymi wynikami funduszy. Pomijany jest fakt, że historyczny wynik funduszu mógł zostać wypracowany w całkowicie innych realiach rynkowych" - uważa Marek Arent, Analityk Expandera.

Według niego należy tymczasem pamiętać, że w przypadku lokat oprocentowanie jakie otrzymamy jest znane z góry, natomiast w przypadku funduszy mamy do czynienia tylko z danymi historycznymi i nie wiadomo, czy podobny zysk przyniosą one w przyszłości.

Kierując się dostępnymi na rynku informacjami w postaci rankingów lokat, możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę w danej chwili i zarobić dużo więcej niż w bezpiecznym funduszu. Jak wynika z analizy Expandera najlepsze lokaty dały w 2008 roku nawet o 3,7 punktu procentowego więcej niż wynosiła średnia stopa zwrotu z funduszy pieniężnych i gotówkowych. Choć w 2007 i 2009 różnica była mniej znacząca, to wciąż lepszy końcowy rezultat przynosiły czołowe lokaty.

Reklama

Sprawdź, w którym banku najwięcej zarobisz na lokacie.

ikona lupy />
Maksymalne oprocentowanie lokat / Inne
ikona lupy />
Stopy zwrotu z lokat i funduszy pieniężnych i gotówkowych / Inne