1 Duża firma przeważnie jest bardziej wiarygodna

Nie jest przypadkiem, że żaden duży deweloper nie zbankrutował w czasie niedawnego kryzysu. Duża firma, która działa od lat i której bank chętnie pożycza pieniądze, na pewno daje większe gwarancje dokończenia inwestycji niż małe przedsiębiorstwo. 23 deweloperów jest notowanych na GPW, więc muszą oni publikować swoje wyniki finansowe, które są oceniane przez analityków. Dlatego nawet niezorientowana osoba może się dowiedzieć, czy zadłużenie takiej firmy nie wzrosło do niebezpiecznego poziomu. To nie oznacza, że automatycznie wszystkie mniejsze firmy są niewiarygodne. Często nieduża firma, która realizuje tylko jeden budynek, przykłada się do tego bardziej. Faktem jest jednak, że mamy mniej możliwości, by sprawdzić, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się taki deweloper.

2 Warto zbadać wcześniejsze inwestycje dewelopera

Najlepiej porozmawiać z mieszkańcami oddanych niedawno do użytkowania mieszkań wybudowanych przez dewelopera, z którym chcemy się związać umową.
Reklama
Ich doświadczenia mogą być bezcenną informacją na temat jakości wykonanych prac i typowych dla dewelopera usterek.
Warto jednak zwrócić uwagę, że naszą inwestycję może realizować inny wykonawca, a nawet jeśli będzie ten sam, to może skierować na budowę innych pracowników.
Na pewno jednak przed podpisaniem umowy z deweloperem trzeba sprawdzić jego wcześniejsze inwestycje.

3 Warto poszperać w KRD, KRS albo chociażby w internecie

Trzeba sprawdzić, czy deweloper nie ma przeterminowanego zadłużenia. Takie informacje są w Krajowym Rejestrze Długów, ale można też spróbować poszukać ich w sieci. Na forach internetowych pełno jest informacji z komentarzami o różnych firmach. Musimy jednak pamiętać, że najczęściej są to informacje krytyczne, bo osoby zadowolone rzadziej dzielą się swoimi odczuciami. Można się też udać do sądu rejonowego, który prowadzi Krajowy Rejestr Sądowy. W nim mogą być sprawozdania finansowe dewelopera i informacje o tym, czy wobec niego toczy się np. postępowanie upadłościowe albo czy komornik nie zajął już udziałów lub akcji firmy.

4 Już wybudowany budynek oznacza mniejsze ryzyko dla klienta

Niezależnie od oceny dewelopera znacznie bezpieczniej kupować mieszkanie, którego budowa jest zaawansowana lub zbliża się do końca.
Jeśli upatrzona inwestycja jest dopiero rozpoczynana, warto sprawdzić, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym zamierza budować, czy działka nie została obciążona innymi zobowiązaniami i czy inwestycja ma zagwarantowane finansowanie ze strony banku. Można założyć, że jeśli eksperci instytucji finansowej uznali, iż warto pożyczyć pieniądze na budowę, to inwestycja zostanie dokończona.
Deweloper musi mieć aktualne pozwolenie na budowę. Trzeba też dokładnie sprawdzić postanowienia samej umowy. Chodzi o to, by każda ze stron była traktowana w ten sam sposób, czyli np. kary za niezapłacenie w terminie raty za mieszkanie były porównywalne z karą dla dewelopera za nieoddanie w terminie mieszkania.