Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że działania zaproponowane przez resort finansów w planie konwergencji pozwolą obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do 3,6 proc. PKB w 2012 r.

"Konsolidacja fiskalna jest witana z zadowoleniem. Ostatni raport konwergencji zakłada, że deficyt sektora w 2011 r. wyniesie 5,6 proc. PKB i 2,9 proc. PKB w 2012 r. W naszej ocenie zaproponowane działania obniżą deficyt do 5,6 proc. PKB w 2011 i 3,6 proc. w 2012 roku" - napisano w najnowszym raporcie MFW.

>>> Czytaj też: Le Figaro: Grecki kryzys odsuwa szefa MFW Dominique Strauss-Kahna od prezydentury we Francji

MFW spodziewa się też, że PKB w 2011 roku wzrośnie o 4 proc., a w 2012 spowolni do 3,8 proc.

>>> Zobacz też: Polska nie wykorzystuje środków z elastycznej linii kredytowej MFW

"Oczekiwany wzrost gospodarczy będzie trwały, a deficyt w obrotach bieżących rozszerzy się. Realny wzrost PKB w 2011 roku prognozujemy na poziomie 4,0 proc. i 3,8 proc. w 2012 roku. Wzrost gospodarczy będzie oparty na stabilnym wzroście konsumpcji prywatnej, silnych inwestycjach publicznych finansowanych ze środków UE i odbudowie inwestycji prywatnych" - podał Fundusz.

"Ryzyka krótkoterminowe dla prognozy wzrostu są zbilansowane, z głównie zewnętrznymi ryzykami po stronie niższego wzrostu oraz wewnętrznymi ryzykami po stronie wyższego" - napisano.