Poseł PO Łukasz Gibała powiedział w piątek na konferencji prasowej, że zespół chce też m.in. działać na rzecz równowagi finansów publicznych, która powinna być zapewniana poprzez ograniczanie wydatków, stymulowanie wolnej konkurencji oraz obniżenie poziomu ingerencji państwa w procesy gospodarcze i życie obywateli.

Zespół zamierza też działać na rzecz obniżenia udziału własności państwowej do minimum, tworzenia jasnych i prostych przepisów prawa, tworzenia klimatu korzystnego dla rozwoju przedsiębiorczości, ograniczania przywilejów różnych grup społecznych, wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego, dążenia do pełnej jawności i przejrzystości życia publicznego oraz zmniejszania biurokracji.

Przewodniczącym zespołu został poseł PO Michał Jaros; pięciu wiceprzewodniczących, to posłowie: Łukasz Borowiak, Łukasz Gibała, Grzegorz Raniewicz, Michał Szczerba i Marek Wojtkowski - wszyscy z PO. Obecnie do zespołu należy 27 osób.

Jaros powiedział, że zespół chce współpracować zarówno z organizacjami, ekspertami, jak i każdym, kto będzie chciał do debaty wnieść coś wartościowego. Wśród ekspertów i organizacji, które zostaną zaproszone do współpracy, członkowie zespołu wymienili Jana Krzysztofa Bieleckiego, Leszka Balcerowicza, Michała Boniego, a także Konfederację Pracodawców "Lewiatan", Pracodawców RP, Business Centre Club, ale i akademickie inkubatory przedsiębiorczości.

Jaros zapowiedział, że spotkania zespołu będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zaprosił też do współpracy posłów wszystkich pozostałych klubów parlamentarnych. Według niego, zespół ma już zgłoszenia od posłów PiS i Ruchu Palikota.

Gibała zapewnił, że zespół nie jest żadną frakcją polityczną wewnątrz Platformy Obywatelskiej. "Jesteśmy zespołem parlamentarnym, ponadpartyjnym, który ma realizować cele merytoryczne, związane z ideałami wolnorynkowymi" - podkreślił.

Zespół ma stronę internetową - www.wolnyrynek.org oraz konta na portalach społecznościowych.