Tego typu informacje pomogą rządowym ekspertom dokończyć prace, mające na celu wskazanie wszystkich przypadków nadmiernego wydawania środków z budżetu państwa - poinformował gabinet premiera Mario Montiego.

W poniedziałek rząd, powołany w celu rozwiązania kryzysu zadłużenia finansów publicznych, zapowiedział, że do końca roku o 4,2 mld euro zmniejszone zostaną wydatki na poszczególne ministerstwa i administrację państwową.

Jeżeli - ostrzegł gabinet Montiego - oszczędności te nie zostaną znalezione, to od października podniesiony zostanie podatek VAT, z 21 do 23 procent. Do końca maja wszystkie resorty muszą zadeklarować wysokość przewidywanych cięć. Jeżeli tego nie uczynią, zrobi to za nie Rada Ministrów.

Premier Monti powołał specjalnego komisarza do spraw cięć w wydatkach ministerstw. Został nim 77-letni Enrico Bondi, nazwany przez włoską prasę "Nożycorękim". Bondi zasłynął przed dziewięcioma laty jako nadzwyczajny komisarz, który uratował stojący na skraju bankructwa ogromny koncern spożywczy Parmalat.