Szef rządu poinformował dziennikarzy, że przyjęty w piątek przez radę ministrów pakiet stymulacyjny jest "bardzo solidny".

Ustawa pozwala między innymi na podjęcie działań mających pobudzić sektor budowlany oraz utworzenie funduszu na rzecz wzrostu, w którym zgrupowane zostaną - uruchomione już - środki pomocowe dla przedsiębiorstw. Przewidziana jest specjalna emisja obligacji, by sfinansować projekty infrastrukturalne. Rząd poszuka też oszczędności, redukując własny personel i liczbę pracowników ministerstwa skarbu.

Według AP pakiet pomocowy przyjęty w piątek wart jest 80 mld euro.

Zwiększona zostanie ulga podatkowa przysługująca podczas budowlanych prac renowacyjnych, która ma być impulsem dla sektora budowlanego. Będzie też wprowadzona nowa podatkowa zachęta do zatrudniania osób młodych i "wysoko wykwalifikowanych".

Pakiet przewiduje także tworzenie miejsc pracy dla młodych w "zielonej gospodarce".

Premier zapowiedział, że podjęte zostaną pewne kroki mające na celu zbywanie przez państwo "dóbr stanowiących dziedzictwo publiczne" - AFP zwraca uwagę, że Monti nie sprecyzował, jakie sumy rząd ma zamiar uzyskać z takiej sprzedaży.

Według dziennika "Il Sole 24 Ore" gabinet Montiego wyznaczył sobie za cel zmniejszenie długu Włoch poprzez sprzedanie aktywów publicznych wartych 30 mld euro do końca tego roku, a następnie, w ciągu najbliższych pięciu lat, sprzedaż aktywów za 200 mld euro.

Rząd włoski poinformował też w piątek w oficjalnym komunikacie, że za około 10 mld euro sprzedane zostaną trzy spółki publiczne: Fintecna, Sace i Simest. Zostanie też utworzony fundusz, w którym alokowane będą "wszystkie budynki publiczne", które zostaną następnie "wycenione i sprzedane" - głosi komunikat, który nie podaje jednak szacunkowych danych na temat wartości tych nieruchomości.

AFP podkreśla, że te nowe plany stymulacji gospodarki i oddłużania państwa ogłaszane są w chwili, gdy Włochy znów tracą zaufanie rynków, rentowność długu publicznego rośnie, a niektórzy analitycy obawiają się, że Italia będzie kolejną - po Hiszpanii - ofiarą efektu domina w strefie euro i ugnie się pod ciężarem zadłużenia.

Dług publiczny Włoch sięga 120 proc. PKB - przypomina AP. W czwartek rentowność włoskich papierów dłużnych osiągnęła najwyższy poziom od grudnia.