Politycy i przedstawiciele kadry kierowniczej, którzy mają mniej niż 35 lat, stanowią zaledwie 3 procent.

Konkluzje raportu, sporządzonego na podstawie danych 5 560 najbardziej wpływowych osób, włoskie media interpretują jednoznacznie: we Włoszech panuje gerontokracja i rządy mężczyzn.

W części raportu poświęconej elitom politycznym odnotowano, że władza na różnych szczeblach skoncentrowana jest w rękach osób, które mają 50-65 lat. Ludzi, którzy są jeszcze starsi, jest w polityce i gospodarce 40 procent.

85 procent kadry kierowniczej to mężczyźni. Jedyną dobrą dla kobiet wiadomością jest to, że - jak podkreślono - w ciągu ostatnich 20 lat ich odsetek wzrósł prawie dwukrotnie. W 1992 roku mężczyźni stanowili we Włoszech ponad 92 procent wszystkich osób na najważniejszych stanowiskach.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano ma 87 lat. Jego poprzednik Carlo Azeglio Ciampi zakończył w 2006 roku kadencję mając 86 lat. Na czele rządu ekspertów stoi 69-letni Mario Monti. Lider centroprawicy Silvio Berlusconi ma 76 lat. Przywódcą największej siły centrolewicy, czyli Partii Demokratycznej jest 61-letni Pier Luigi Bersani.