Według Pentagonu, Barak nie ukrywał swego zadowolenia ze skuteczności Żelaznej Kopuły i podkreślał, że dzięki temu Izrael miał "większe pole manewru" w ostatnich działaniach wojskowych przeciwko palestyńskim grupom bojowym, ostrzeliwującym izraelskie terytorium.

Niedawno prezydent USA Barack Obama obiecał Izraelowi dodatkowe środki finansowe na rozwój tego systemu przeciwrakietowego.

Produkowana przez izraelską firmę Rafael Advanced Defense Systems Żelazna Kopuła przeznaczona jest do zwalczania nieprzyjacielskich pocisków rakietowych o zasięgu od 5 do 70 kilometrów, a także pocisków moździerzowych.

System wykrywa start rakiety i szybko oblicza trajektorię jej lotu. Jeśli skierowana jest ona przeciwko obszarowi zamieszkanemu lub istotnemu celowi, następuje wystrzelenie wyposażonej w specjalną głowicę bojową przeciwrakiety, która w ciągu kilku sekund dosięga i niszczy intruza. Natomiast w przypadku rakiet zmierzających na otwarty teren interwencja nie następuje. Pojedyncza rakieta przechwytująca kosztuje około 40 tys. dolarów.