Strajk w metrze w Londynie w dniu poświątecznych wyprzedaży

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
17 grudnia 2012, 21:27
Londyn
Londyn/ShutterStock
Maszyniści londyńskiego metra zdecydowali się przystąpić do strajku 26 grudnia, który jest jednym z najbardziej intensywnych dni handlowych w Wielkiej Brytanii. Tzw. Boxing Day przyciąga co roku rzesze turystów.

90 proc. członków związku zawodowego Aslef, zrzeszającego maszynistów metra, zagłosowało za akcją 26 grudnia; kolejne strajki mają się odbyć także 18 i 25 stycznia.

To już trzeci rok z rzędu, gdy maszyniści zapowiadają strajk 26 grudnia na tle sporu dotyczącego dodatkowych wynagrodzeń za dni świąteczne i sięgającego układu zbiorowego z 1992 roku. Aslef uważa, że za pracę 26 grudnia maszyniści powinni otrzymać trzykrotną dzienną stawkę oraz wolne innego dnia, a praca tego dnia powinna być dobrowolna.

Układ z 1992 r. nakłada na maszynistów obowiązek pracy w święta.

W Boxing Day domy handlowe przeżywają oblężenie przez tłumy Brytyjczyków i turystów skuszone rozpoczynającymi się tego dnia poświątecznymi wyprzedażami.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: transport
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj