Hugo Chavez urodził się w ubogiej rodzinie 28 lipca 1954 roku w Sabanecie. Jako dziecko, chciał być malarzem, albo bejsbolistą. Jednak po ukończeniu akademii wojskowej wybrał działalność polityczną. Na początku lat 80. XX wieku został jednym z założycieli lewicowego "Ruchu Rewolucyjnego 200".

W 1992 roku stanął na czele grupy próbującej dokonać zamachu stanu. Za próbę obalenia ówczesnego prezydenta trafił do więzienia na ponad 2 lata. Po ułaskawieniu stanął na czele ruchu socjalistycznego.

Zdobył wtedy popularność i wygrał wybory prezydenckie 6 grudnia 1998. Uzyskał poparcie ponad 56 procent społeczeństwa.

W 2002 roku próbowano odsunąć Chaveza od władzy. Po serii manifestacji opozycji zmuszono go do zrzeczenia się prezydentury. W reakcji na to na ulice wyszły setki tysięcy zwolenników Chaveza. Wtedy generałowie zmienili zdanie i po dwóch dniach prezydent wrócił do władzy.

Reklama

Zastrzeżenia do jego rządów zgłaszało Amnesty International. Organizacja broniąca praw człowieka zarzucała mu, że w Wenezueli wciąż stosuje się tortury, dochodzi tam też do egzekucji bez wyroku sądowego i tajemniczych zniknięć obywateli.

W czerwcu 2011 roku poinformowano, że Hugo Chavez jest chory. Przypuszczano, że polityk cierpi na raka prostaty. Chavez przeszedł na Kubie cztery operacje. Zastosowano chemioterapię oraz radioterapię.

Przywódca Wenezueli nie rezygnował z polityki. W październiku ubiegłego roku wygrał kolejne wybory prezydenckie, w których uzyskał z poparciem 55 procent społeczeństwa. Mimo że był zbyt chory, by zostać zaprzysiężony, stwierdzono, że będzie pełnił urząd.

W lutym prezydent wrócił do Wenezueli. Umieszczono go w wojskowym szpitalu w Caracas, gdzie miał dojść do zdrowia.