W przeprowadzonym przez firmę Work Service badaniu zapytano Polaków, jaka płaca zachęci ich do zmiany pracy.

„Dla ponad 40 proc. Polaków jest to kwota do 5 tys. zł na rękę. Wyniki nie odbiegają w dużym stopniu od deklaracji z zeszłego roku, co jest zrozumiałe, ponieważ średnia krajowa netto (3 709,99 zł brutto) jest poniżej tego przedziału” - tłumaczy Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

Kryzys nie odbił się na oczekiwaniach płacowych Polaków w równym stopniu. Bardziej ostrożne na rynku pracy są osoby starsze oraz z niskim wykształceniem. To przede wszystkim te grupy boją się zwolnień, w związku z czym ich oczekiwania zmalały w porównaniu z 2012 rokiem. Oczekiwania płacowe osób w wieku 35-54 lat niewiele się zmieniły. Co znamienne, na wysokie zarobki w dalszym ciągu liczą ludzie młodzi, mimo iż grupa ta dotknięta jest wysokim bezrobociem.

"Można by zapytać skąd wziął się wzrost oczekiwań płacowych wśród młodych ludzi, skoro media tyle mówią o bezrobociu absolwentów. Przyczyną jest na pewno łatwość emigracji" - wyjaśnia Tomasz Hanczarek.

Reklama

"W dobie tanich linii lotniczych, studenckich wymian międzynarodowych i otwartego europejskiego rynku pracy młodym ludziom nie jest trudno wyjechać za granicę – dodaje Dyrektor Działu Rozwoju Rynków Work Service Krzysztof Inglot. Wysokie oczekiwania płacowe potwierdza także badanie przeprowadzone przez firmę Deloitte na temat pokolenia Y. "Mimo, że – jak się okazuje – jednorodne pokolenie Y nie istnieje, to młodzi ludzie mają wspólną cechę – wysokie oczekiwania finansowe" - zauważa Krzysztof Inglot.

Badania zostały przeprowadzone w marcu 2013 r. na zlecenie Work Service (Instytut Badań Homo Homini). Na pytania odpowiadali wyłącznie respondenci czynni zawodowo.

ikona lupy />
Oczekiwania osób w wieku 25-34 / Media
ikona lupy />
Oczekiwania osób w wieku 55-65 / Media